Kožní adnexa jsou specializované tkáně, které se považují za součást kůže. Zahrnujeme mezi ně kožní žlázy, vlasy a nehty.
Kožní žlázy
- Holokrinní mazové žlázy - Mazové žlázky ústí většinou do vlasových folikulů (viz níže), ale na některých částech těla mohou ústit i volně na povrch kůže. Týká se to například některých mazových žlázek penisu a vulvy a Meibomských žlázek očního víčka. Nejsou přítomny na dlaních a ploskách. Holokrinní sekrece znamená, že sekret zcela vyplní buňku, která následně podlehne procesu apoptózy a stane se svým vlastním sekretem. Produkt mazových žláz (kožní maz) působí lehce antibakteriálně a promašťuje okolní kůži.
- Ekrinní potní žlázy - Ekrinní potní žlázy tvoří většinu potních žláz kůže. Ekrinní znamená typ sekrece, při které sekretované sloučeniny prochází buněčnou membránou a buňka zůstává celistvá. Jsou lokalizované v dermis, na jejich bazi je bohatě vinutá sekreční jednotka a z ní odstupuje dlouhá rovná vývodná část. Jejich produktem je pot, který je důležitý pro termoregulaci. Jeho odpařování totiž ochlazuje povrch pokožky. Pot tvořený těmito žlázami nepáchne a je z velké části tvořený vodou.
- Apokrinní žlázy - Vyskytují se v dermis pouze v některých lokalizacích (např. v podpaží, v blízkosti bradavek prsů a v blízkosti zevních pohlavních orgánů). Apokrinní sekrece znamená, že sekretovaná látka se hromadí v apikální části buňky a ta se následně i se sekretem odloučí. Sekret těchto žláz výrazněji páchne, a proto je též označujeme jako pachové žlázy. Aktivují se až během puberty. Na jejich bazi je opět vinutá sekreční jednotka, která však většinou neústí přímo na povrch kůže, ale podobně jako mazové žlázy do vlasového folikulu. Sekret tvořený těmito žlázkami obsahuje látky, které po rozložení kožními bakteriemi charakteristicky páchnou.
Vlasy a chlupy
Vlasy a chlupy jsou svou stavbou v podstatě obdobné kožní útvary. O vlasech mluvíme v oblasti vlasaté části hlavy, ve většině ostatních částí těla hovoříme o chlupech (výjimkou jsou řasy očního víčka, obočí nad očnicí a vousy v obličeji u mužů). Chlupy nenajdeme na dlaních a ploskách a na některých částech pohlavních orgánů (žalud penisu, malé stydké pysky vulvy apod.).
Vlasy i chlupy jsou keratinizované, nad pokožkou je přítomna pouze jeho část a v kůži se nachází tzv. vlasový kořen (radix), který se v dolní části rozšiřuje na tzv. vlasovou cibulku. Kolem kořenu se nachází obaly a vlasový kořen s obaly označujeme jako vlasový folikul. Vlas (chlup) roste ze zmíněné vlasové cibulky, kde se intenzivně množí buňky, které postupně stoupají k povrchu pokožky a probíhá u nich keratinizace. Na vlasové folikuly jsou napojeny hladké svaly, které jsou inervovány sympatikem. Vlivem chladu nebo emocí (strach) se sval kontrahují a vlasy napřímí, což vyvolá fenomén „husí kůže“.
Schéma - některé kožní struktury
Nehet
Nehet (unguis, onychos) je velmi tvrdá zrohovatělá ploténka, kterou najdeme na dorsální straně všech prstů končetin. Viditelný nehet je pouze částí celého nehtu. Pod záhybem pokožky je totiž schovaný tzv. kořen nehtu (radix unguis). Nehet má ochrannou a zpevňující funkci. Lem pokožky přerůstající po okrajích na plochu nehtu označujeme jako eponychium. Pod nehtem se nachází nehtové lůžko, což je měkká bohatě prokrvená tkáň a nehet se po ní růstem pomalu posouvá směrem ke konci prstu.
Schéma - stavba nehtu
Proč je to důležité?
-
Folikulitida je zánětlivé onemocnění vlasového folikulu. Bývá vyvolána bakteriemi a může se komplikovat vznikem furunklu nebo karbunklu. Více informací najdete v příslušném textu.
-
Hidradenitida je zánět potních žláz. Vzniká v důsledku uzávěru potní žlázy a následného vzniku bakteriální infekce. Více informací najdete v příslušném textu.
-
Alopecie znamená patologické vypadávání vlasů. Může být difuzní nebo přesně ohraničená (alopecia areata). Více informací najdete v příslušném textu.
-
Akné je velice časté onemocnění kůže vznikající v důsledku zvýšené produkce mazu v mazových žlázkách. Žlázky se ucpávají a následně infikují kožními bakteriemi. Více informací najdete v příslušném textu.
-
Onychomykóza je plísňové onemocnění nehtů. Nehet postižený mykózou mění barvu a deformuje se a stává se lámavým. Více najdete v příslušném textu.
-
Paronychium je zánětlivé onemocnění postihující nehty. Obvykle je hnisavé a může utvořit lokální absces. Více najdete v příslušném textu.