Jak jistě víme, normální člověk má celkem 12 párů žeber, která jsou na zádech napojena na hrudní obratle a obloukovitě přechází na přední stranu hrudníku, kde se horních sedm párů přímo napojuje na hrudní kost, další tři páry se napojí přes chrupavku nepřímo a poslední dva páry se nenapojují a jejich konce volné. Spolu s hrudní kostí a páteří tvoří žebra základ hrudního koše a chrání uvnitř uložené orgány (srdce, plíce).

U některých lidí najdeme ovšem i nadpočetné krční žebro, které vychází z nejspodnějšího krčního obratle (sedmý obratel).

 

Příčiny

Příčina výskytu krčního žebra není jasná, jde zřejmě jde o geneticky danou odchylku od normy. Odhaduje se, že krční žebro se vyskytuje u jednoho člověka ze 130-150 a většinou je náhodným nálezem, který nepůsobí žádné obtíže.

 

Projevy

Krční žebro se projeví tehdy, pokud stlačí tepnu nebo nervy, které na dané straně směřují do horní končetiny. Stlačení nervového svazku může způsobovat poruchy hybnosti a citlivosti v dané končetině, poměrně typické je nepříjemné brnění prstů. Útlak tepny má za následek oslabení pulsu (nebo nehmatný puls) na ruce, případně i chladnutí a blednutí končetiny. Utlačení krčních sympatických nervů (nervy autonomního nervového systému nezávislé na naší vůli) může vyvolat vznik Hornerova syndromu.

 

Diagnostika

Krční žebro je poměrně dobře viditelné na rentgenu hrudníku, přesné zobrazení včetně vztahu k okolním anatomickým strukturám je viditelné při CT vyšetření.

 

Léčba

Pokud krční žebro způsobuje problémy, pak je nutné je chirurgicky odstranit. Náhodně nalezené krční žebro nezpůsobující žádné obtíže se neřeší.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://radiopaedia.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů