Leukoplakie je označení pro výskyt bělavých ložisek na sliznici dutiny ústní. Jde o potenciálně závažný stav, o kterém je jistě vhodné něco vědět.

 

Příčiny: Leukoplakie nemusí mít vždycky jasnou příčinu. Vzniká spíše ve vyšším věku a předpokládanými rizikovými faktory jsou vlivy vedoucí k chronickému poškozování sliznice úst (žvýkání tabáku, silné kouření, nadměrné požívání alkoholu, poškozování sliznice kontaktem s křivě rostoucími zuby, či nevhodnou zubní protézou apod.).

Speciálním podtypem je vlasatá leukoplakie, která vzniká na jazyku a souvisí s infekcí EBV virem a objevuje se v souvislosti s oslabením imunity v důsledku HIV infekce. Dále se této specifické formě nebudu věnovat a doporučuji přečíst si o ní příslušný text.

 

Projevy: Leukoplakie má podobu nebolestivých bělavých ložisek, které se typicky objevují na sliznici dutiny ústní včetně jazyka. Z logiky věci nejde tato bělavá ložiska setřít. Problém je, že některé formy leukoplakie obsahují histologické změny, které zvyšují riziko vzniku rakoviny úst. O leukoplakii proto hovoříme jako o prekanceróze.

 

Diagnostika: Základem diagnostiky je vyšetření dutiny ústní lékařem ORL (ušní-nosní-krční), který může za pomoci zrcátek a případně dalších vyšetřovacích nástrojů podezřelá ložiska najít a případně z nich vzít vzorky na histologické vyšetření.

 

Léčba: Člověk s potvrzenou leukoplakií by neměl kouřit a pít ve větší míře alkohol (rizikový je především tvrdý alkohol). Samotné ložisko leukoplakie lze různými způsoby odstranit – chirurgicky, pomocí laseru, nebo kryoterapií (likvidace tkáně chladem). Výhodou chirurgického odstranění je možnost získání celého ložiska s možností dokonalejšího histologického vyšetření.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů