Likvor (mozkomíšní mok, likvor cerebrospinalis) je tekutina, která je čirá, případně má jenom mírně nažloutlou barvu. Celkový objem likvoru v našem těle se odhaduje na 150-200 mililitrů. Svým složením je likvor velice blízký krevní plazmě, i když se poněkud odlišují v koncentraci některých minerálů. Kromě toho na rozdíl od plazmy obsahuje likvor pouze minimum bílkovin.
Produkce a cirkulace likvoru
Likvor se tvoří ve vzájemně propojených mozkových komorách. Denně se vytvoří asi 500-600 mililitrů této tekutiny. Většina je ho produkována tkání známou jako plexus choroideus, kterou najdeme v komorách a menší část je produkována přímo buňkami stěny komor. Mozkomíšní mok pak tímto komorovým systémem cirkuluje a směrem kaudálně se dostává do úzkého kanálku uvnitř míchy (canalis centralis). Otvory ve čtvrté mozkové komoře odtéká mozkomíšní mok do subarachnoidálního prostoru kolem mozku i míchy.
Absorpce likvoru
Likvor je absorbován do žilní krve odtékající z centrálního nervového systému (CNS). Probíhá to více způsoby, nejvýznamnější je absorpce tzv. arachnoidálními granulacemi do systému žilních splavů mozku.
Význam likvoru
Likvor má za úkol mechanicky chránit centrální nervový systém a odstraňovat z něj metabolické produkty a zplodiny.
Proč je to důležité?
-
Složení likvoru se může měnit u některých onemocnění CNS (meningitidy, encefalitidy, roztroušená skleróza, mozkové krvácení apod.), a proto je získání likvoru a jeho vyšetření důležité v diagnostice. Likvor se typicky získává ze subarachnoidálního prostoru uvnitř páteřního kanálu v bederní oblasti lumbální punkcí.
-
Hydrocefalus je stav, při kterém dochází k hromadění mozkomíšního moku v CNS v důsledku nerovnováhy mezi jeho tvorbou a vstřebáváním. Více informací najdete v příslušném textu.