Limbický systém je v anatomii poměrně známý termín, jde nicméně o velmi nevděčné téma. Jde o soubor struktur v mozku, které jsou vzájemně funkčně propojené. Anatomicky jsou dobře prozkoumané, nicméně jsou dosti složité na pochopení a praktický význam jejich znalosti není ani pro běžného lékaře upřímně řečeno moc velký. Mnoho pacientů s diagnózou "onemocnění limbického systému" totiž v praxi nepotkáte. Ano, limbický systém může být poškozen u řady onemocnění mozku, ale nejde obvykle o izolované poškození a u pacienta nás budou více zajímat viditelnější příznaky vzniklé v důsledku souběžného poškození dalších struktur (např. poruchy motoriky, senzitivity apod.). Ve světle tohoto popíšu limbický systém skutečně velmi hrubě.

 

Limbický systém najdeme zejména v koncovém mozku a podílí se na něm některé části mozkové kůry i některé oblasti podkorových struktur. Jde o tyto párové struktury:

  • Hypothalamus - Hypothalamus je součástí mezimozku. Jde o velice důležitou strukturu, která spojuje autonomní nervový systém s hormonálním systémem. Více informací o něm najdete v příslušném textu.

  • Amygdala - Amygdala je soubor několika jader šedé hmoty mozkové, která se nacházejí hluboko v bílé hmotě spánkového laloku koncového mozku. Amygdala přijímá informace z mozkové kůry senzorického charakteru, zpracovává je a odesílá do dalších částí limbického systému.

  • Limbický cortex - Limbická kůra koncového mozku se nachází v hemisférách mediálně a zahrnuje části některých závitů (např. gyrus cinguli, gyrus subcallosus, gyrus parahippocampalis apod.). 

  • Hippocampus - Hipokampus (hippocampus) je párová hluboká mozková struktura lokalizovaná ve spánkovém laloku. Má význam pro učení se a tvorbu paměti.

 

Funkce limbického systému

Limbický systém přijímá informace z vnějšího okolí a pomáhá volit adekvátní chování jako reakci na tyto podněty. Je důležitý pro emoce, sociální interakce, sexuální chování a péči o potomstvo. V souvislosti s tím má význam pro učení nových žádoucích vzorců chování (motivační chování). Kromě toho se limbický systém podílí na tvorbě paměti.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů