Litotrypse extrakorporální rázovou vlnou (LERV) je urologický zákrok, který slouží k rozbíjení močových kamenů, které jsou přítomné v ledvině.
Princip: Principem je přiložení přístroje (litotryptor) k tělu pacienta. Přístroj vytvoří speciální tlakovou vlnu, která projde pacientovým tělem směrem do cílového kamene v močových cestách. K rozdrcení kamene je třeba více rázových vln, jejich správné zacílení se provádí pomocí rentgenu, který přesně určí lokalizaci cílového kamene. Rozdrcený kámen by pak měl odejít s močí z organizmu.
Průběh: LERV se obvykle provádí za krátké hospitalizace v nemocnici. Jde o neinvazivní výkon, který sice nebývá silně bolestivý, ale může být nepříjemný. Z toho důvodu se před ním podávají léky proti bolesti, i když narkóza obvykle nebývá nutná.
Doba trvání zákroku je 30-45 minut a pacient během něj leží na lůžku v poloze na zádech. Po zákroku se doporučuje pít hodně tekutin, aby se usnadnil odchod rozdrcených kamenů močí. Močit je po vlastním zákroku vhodné přes sítko, které může zachytit úlomky kamenů. Vyšetřením úlomků lze totiž určit, z čeho jsou kameny složeny, což může pomoci další prevenci jejich vzniku. S odstupem po LERV se obvykle provádí kontrolní rentgen močových cest ke zhodnocení jejího efektu.
Využití: Jak bylo řečeno výše, LERV se využívá k rozdrcení ledvinových močových kamenů a to zvláště v situacích, kdy by jiné metody jejich odstranění byly méně vhodné.
Nevýhody: Na kůži v místě přiložení přístroje se mohou objevit modřiny. Obvykle dochází k lehkému poranění ledviny, což je spojeno s dočasným výskytem krve v moči. Po LERV byl pozorován vyšší výskyt infekcí močových cest. Někdy jsou rozdrcené úlomky příliš velké a při průchodu močovými cestami se někde zaseknou, což vyvolá záchvat bolestivé ledvinové koliky a může dojít i k poruše odtoku moči. Takto „zaseknuté“ úlomky se musí odstranit jinými urologickými metodami.