MALT je zkratka pro Mucosa-Associated Lymphoid Tissue. Jde o součást lymfatického systému. Jak název napovídá, je MALT představován shluky lymfatické tkáně ve sliznici různých orgánů. MALT najdeme například v nosohltanu (mandle), trávicí trubici (např. Peyerovy pláty a lymfatická tkáň apendixu), dýchacích cestách, vagině a na dalších místech.
Stavba a význam MALT
MALT obsahuje lymfatické folikuly tvořené zejména B-lymfocyty, které jsou podporovány přítomnými T-lymfocyty, dendritické buňky a makrofágy. B-lymfocytům jsou prezentovány cizorodé antigeny a dochází k jejich aktivaci na plazmatické buňky tvořící protilátky. Primární funkce MALT je tedy obranná.
Speciálně v distální části tenkého střeva se lymfatická tkáň označuje jako Peyerovy plaky (Peyerovy pláty). Jsou kryty speciálními M-buňkami, které jsou schopny přijímat antigen přímo z lumen trávicí trubice a předávat je imunitním buňkám, čímž usnadňují vznik imunitní odpovědi.
Proč je to důležité?
-
MALT se může stát zdrojem některých maligních tumorů, typickým příkladem je MALT lymfom. Je relativně častý v žaludku a souvisí s infekcí Helicobacter Pylori. Jeho prognóza je při moderní léčbě velice dobrá.