Meralgia paresthetica je bolestivé onemocnění, které lze zařadit mezi tzv. úžinové syndromy. To jsou syndromy, při kterých dochází k útlaku některého nervu. Znáte syndrom karpálního tunelu? Určitě ano. A meralgia paresthetica je něco podobného, ale na dolní končetině.
Příčiny: Meralgia paresthetica je způsobena útlakem nervu známého jako nervus cutaneus femoris lateralis. Nerv odstupuje z nervové pleteně známé jako plexus lumbalis, skrze anatomický prostor označovaný jako lacuna musculorum vystupuje z pánve a inervuje přední a zevní boční stranu stehna až ke koleni.
Při svém výstupu z pánve může být nerv utlačen okolními anatomickými strukturami. Potíže se mohou objevit u obézních, u těhotných a u lidí, kteří nosí příliš utažený pásek. Riziko vzniku meralgia paresthetica je vyšší u lidí, kteří měli oblast třísla vážněji poraněnou, nebo prodělali chirurgický zákrok v této oblasti. Nerv totiž může být utlačen vazivem vznikajícím v rámci jizvení.
Projevy: Meralgia paresthetica se projevuje bolestmi a poruchami citlivosti zevní boční strany stehna na postižené straně. Bolesti bývají pálivé a v rámci poruchy citlivosti se může kromě snížené citlivosti objevovat nepříjemné brnění v dané oblasti.
Diagnostika: V rámci diagnostiky se většinou provádí neurologické vyšetření a nervové vedení lze vyšetřit EMG. V případě potřeby lze vyšetřit obraz horního stehna a pánve některou ze zobrazovacích metod (UZ, CT vyšetření, MR).
Léčba: Terapie může být konzervativní nebo chirurgická. Konzervativní spočívá v redukci váhy a preferování méně těsného oblečení (zejména je nutné oblečení volné v oblasti pasu). Při silných bolestech lze do blízkosti nervu aplikovat lokální anestetika. V případě neefektivity konzervativní terapie je možné provést chirurgický zákrok s pokusem o uvolnění utlačeného nervu.