Mimické svaly jsou početnou skupinou svalů, které se nacházejí (nejen) na našem obličeji. Většinou jsou lokalizovány poměrně povrchově podkožně. Nejsou důležité jen pro mimiku, ale v řadě případů mají další specifické funkce. Co mají společné, to je inervace. Všechny mimické svaly jsou inervovány vlákny z nervus facialis (VII. hlavový nerv).
Mimické svaly můžeme rozdělit podle lokalizace:
Mimické svaly oka
Základním svalem této skupiny je kruhový sval musculus orbicularis oculi, kterému jsem věnoval zvláštní text. Mezi další svaly patří musculus corrugator supercilii a musculus depressor supercilii (hýbou oblastí obočí).
Mimické svaly úst
Hlavním svalem této skupiny je kruhový nepárový musculus orbicularis oris, který je blíže zmíněn ve vlastním textu. Většina ostatních svalů této skupiny se na tento kruhový sval z určitého úhlu napojuje. Mezi tyto další svaly patří:
- musculus levator labii superioris (hýbá s horním rtem vzhůru)
- musculus levator labii superioris alaeque nasi (hýbá s horním rtem vzhůru)
- musculus risorius (hýbá s koutkem úst vzhůru, umožňuje úsměv)
- musculus levator anguli oris (hýbá s koutkem úst vzhůru, umožňuje úsměv)
- musculus zygomaticus major (hýbá s koutkem úst vzhůru)
- musculus zygomaticus minor (hýbá s horním rtem vzhůru).
- musculus depressor labii inferioris (hýbá s dolním rtem dolů)
- musculus depressor anguli oris (hýbá s koutkem úst dolů)
- musculus mentalis (hýbá s dolním rtem dolů)
Poměrně specifický sval této skupiny je musculus buccinator, který se nachází hlouběji a tvoří základ tváře. Více o něm najdete v příslušném textu.
Mimické svaly nosu
Sem patří musculus nasalis. Jde o drobný párový sval na obou stranách kořene nosu. Sval hýbe s nosem a může měnit šíři nosních dírek.
Mimické svaly ucha
Do této skupiny patří tři menší svaly spojující boltec zevního ucha s okolními tkáněmi. Tyto svaly nazýváme musculus auricularis anterior, superior a posterior. Díky těmto svalům můžeme s boltci omezeně pohybovat, ale pro člověka není tento fakt příliš významný (na rozdíl od některých zvířat).
Ostatní mimické svaly
-
Musculus occipitofrontalis je poměrně velký sval, který se nachází v oblasti čela, skalpu a týlu. Více najdete v příslušném textu.
-
Musculus procerus je malý sval trojúhelníkovitého tvaru, který najdeme v prostoru mezi očima nad nosem. Sval hýbe mediální částí obočí.
-
Platysma je párový sval pokrývající většinu přední strany krku. Je tenký, ale zaujímá velkou plochu a věnoval jsem mu vlastní text.
Větší mimické svaly obličeje (© Johannes Sobotta and Marco de Marco, AMC, license: CC BY-SA, upravil: dr. Jiří Štefánek)
Proč je to důležité?
-
Pro běžnou medicínu je zásadní je všechny tyto svaly jsou inervovány vlákny z nervus facialis a při jeho narušení může dojít k ochrnutí některých svalů. Je to poměrně komplikované, protože rozlišujeme centrální a periferní obrny lícního nervu a podle toho mohou být postiženy určité svaly na stejné, nebo na protilehlé straně (viz příslušný text). Hlavním viditelným důsledkem je narušení zavírání úst a pokleslý koutek (postižení musculus orbicularis oris a dalších mimických svalů úst) a porucha dovírání oka (postižení musculus orbicularis oculi).
-
Hypomimie znamená narušení funkce mimických svalů obličeje. Je typická pro Parkinsonovu chorobu a další neurologická onemocnění. Kromě neurologických onemocnění narušujících inervaci mimických svalů může být hypomimie důsledkem nadměrného ukládání vaziva, jako je tomu např. u některých forem sklerodermie. Základním projevem hypomimie je „maskovitý obličej“.
-
O případných dalších důležitých informacích si můžete přečíst v textech u jednotlivých mimických svalů.