Z bočního pohledu lze míchu rozdělit na celkem 31 segmentů. Segment je takový úsek míchy, z nějž vychází nervová vlákna pro jeden pár míšních nervů a z toho logicky vyplývá, že z míchy vystupuje celkem 31 párů míšních nervů. Jsou značeny písmeny a čísly:
-
krční míšní nervy C1-C8 (8 párů)
-
hrudní míšní nervy Th1-12 (12 párů)
-
bederní míšní nervy L1-L5 (5 párů)
-
křížové míšní nervy S1-S5 (5 párů)
-
jeden párový kostrční míšní nerv (1 pár)
Celé je to ale přece jen o trochu složitější. Nejprve z každého míšního segmentu vystupují na každou straně dva kořeny – přední a zadní. Přední kořen vede směrem ven z míchy motorická vlákna neuronů z předních rohů míšních a případně vegetativní vlákna. Zadní kořen naopak vede směrem do míchy senzitivní nervová vlákna. V oblasti každého zadního kořene je tzv. míšní ganglion (ganglion spinale). Jde o vetší množství nervových buněk, které přijímají senzitivní a senzorická nervová vlákna z periferie a vedou je do zadních rohů míšních.
Schéma - míšní nervy
Schéma - základní informace vedené v míšním nervu
Spojením předního a zadního kořene vzniká míšní nerv, který vystupuje z páteře vždy v místě foramen intervertebrale (otvor mezi na sebe přiloženými obratli). Po odstupu míšního nervu z páteře se míšní nerv rozdělí na přední a zadní větev. Existují určité výjimky, ale v zásadě platí toto:
-
Přední větve míšního nervu bývají mohutnější, vzájemně se různými způsoby propojují a vytváří několik velkých nervových pletení - plexus cervicalis v horní krční oblasti (vlákna C1-C4), plexus brachialis v dolní krční oblasti (vlákna C5-Th1), plexus lumbalis (L1-L4 + část vláken Th12) a plexus sacralis (vlákna S1-S5 + vlákna L4-L5). V oblasti hrudní (Th2-Th11) vytváří přední větve míšních nervů mezižeberní nervy (nervi intercostales) a míšní nerv Th12 dává vznik podžebernímu nervu (nervus subcostalis).
-
Zadní větve míšního nervu bývají slabé a inervují zejména svaly a kůži zad. Klinicky nebývají až tak podstatné
-
Míšní nervy v sobě vedou v zásadě tři typy nervových vláken - motorická pro příčně pruhované svaly, vegetativní pro hladkou svalovinu cév a žlázy (tj. sympatikus a parasympatikus) a senzitivní pro vzruchy přiváděné z nejrůznějších receptorů do míchy (vnímání tlaku, bolesti, tepla a chladu, propriocepce apod.)
-
Senzitivní vlákna jednotlivých míšních nervů inervují určité oblasti kůže, které označujeme jako dermatomy.
Schéma - dermatomy