Musculus rectus abdominis (přímý sval břišní) je příčně pruhovaný sval, který lze zařadit mezi svaly břišní stěny.

 

Stavba musculus rectus abdominis

Sval je párový. Nahoře se upíná na dolní část kosti hrudní (přesněji na processus xiphoideus) a na chrupavčitá zakončení 5-7. žebra. Dole se sval shora upíná na kost pánevní (přesněji řečeno na symfýzu).

Oba svaly jsou těsně vedle sebe a jsou odděleny vertikálním pruhem tužší vazivové tkáně označované jako linea alba (bílá linie). Každý z obou svalů je horizontálně 3x přerušen horizontálním pruhem vaziva, takže dostatečně vytrénované mohutnější přímé břišní svaly vypadají jako onen pověstný „pekáč buchet“.

(© Claudia Krebs, UBC, Daniel Ho, UBC, Beatriz Martin, UBC et al, license: CC BY-NC-SA, upravil dr. Jiří Štefánek)

Laterálně od musculus rectus abdominis najdeme dva šikmé a jeden příčný břišní sval (musculus obliquus externusobliquus internus musculus transversus). Jejich aponeurózy se sbíhají, přechází na rectus abdominis, tvoří jeho vazivovou pochvu (vagina rectus abdominis) a upínají se na výše zmíněnou linea alba. Anatomie se v tomto případě liší v horní a dolní části svalu, přičemž hraničí linii tvoří tzv. linea arcuata. Nad liea arcuata je přední část pochvy musculus rectus abdominis tvořena aponeurózou m. obliquus externus a přední částí rozdvojené aponeurózy m. obliquus internus. Pod linea arcuata je přední část pochvy musculus rectus abdominis tvořena aponeurózami všech tří svalů (musculus obliquus externus, internus a musculus transversus). Více řekne obrázek:

(© Claudia Krebs, UBC, Daniel Ho, UBC, Beatriz Martin, UBC et al, license: CC BY-NC-SA, upravil dr. Jiří Štefánek)

 

Inervace musculus rectus abdominis

Sval je inervovaný nervovými vlákny z interkostálních nervů.

 

Význam musculus rectus abdominis

Základní funkcí musculus rectus abdominis je ohnutí (flexe) trupu dopředu. Kromě toho sval funguje jako pomocný dýchací sval.

 

Proč je to důležité?

  • Oslabení musculus rectus abdominis a okolních tkání zvyšuje riziko vzniku břišních kýl v této oblasti.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů