Myxedém je označení pro stav, který vzniká u těžkých případů snížení funkce štítné žlázy (hypotyreózy) a jeho nejzávažnější formy mohou skončit i smrtí dotyčného člověka.

 

Příčiny: Celotělový myxedém se typicky vyskytuje u těžce snížené funkce štítné žlázy (obvykle na podkladě Hashimotovy nemoci), ale určité formy se mohou vzácně vyskytnout u její zvýšené funkce (myxedém na bércích dolních končetin). Myxedém je způsoben hromaděním sloučenin známých jako mukopolysacharidy ve tkáních, hlavně v kůži a podkoží. Velmi důležitým činitelem, který toto hromadění vyvolává, je thyreotropní hormon (TSH), který se málo pracující štítnou žlázu snaží vybičovat k vyššímu úsilí.

 

Projevy: Mukopolysacharidy vážou vodu, a proto dochází k prosáknutí a otoku řady tkání postiženého. Člověku se zvýší váha, bývá oteklý, má kulatý obličej a jinak trpí viditelnými známkami snížené funkce štítné žlázy – je zimomřivý, zpomalený, má pomalou srdeční akci a mohou se objevit příznaky demence. Vzhledem k prosáknutí tkáně hlasivek se velmi často objevuje zhrubnutí hlasu nebo dokonce chrapot. Nejtěžší formy myxedému mohou vyústit v srdeční selhávání (tvorbou tekutiny v osrdečníku), poruchu vědomí, tzv. myxedémové kóma, a následně ve smrt.

Pozn.: U zvýšené funkce štítné žlázy při Graves-Basedowově nemoci se objevuje jen vzácně myxedém na dolních končetinách. Původcem v tomto případě není TSH, ale agresivní reakce bílých krvinek (lymfocytů), které Gravesovu chorobu způsobují.

 

Diagnostika: Zkušenější lékař může získat podezření z klinických příznaků, v případě podezření je nutné provést krevní náběry se zjištěním krevní koncentrace TSH a účinných hormonů štítné žlázy, které diagnózu potvrdí.

 

Léčba: Základem léčby myxedému u hypotyreózy je podávání synteticky připravených hormonů štítné žlázy v podobě léků (např. Euthyrox, Letrox). Terapie většinou vede k relativně rychlému a výraznému zlepšení stavu.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů