Nádory tenkého střeva jsou mnohem méně známé než zhoubné nádory střeva tlustého. Má to své důvody - jsou dosti vzácné, v řadě případů ani nebývají zhoubné a vzhledem k horší přístupnosti tenkého střeva nemusí být ty nezhoubné ani odhaleny. Tenké střevo je velmi dlouhý úsek trávicí trubice, začíná dvanáctníkem a končí ileem. Tenké střevo dosahuje délky asi 7 metrů, je zcela zásadní pro vstřebávání živin a má obrovskou plochu sliznice.

  • Nezhoubné nádory tenkého střeva zahrnují nádory ze sliznice (adenomy), z hladké svaloviny (leiomyomy), z tukové tkáně (lipomy) a z krevních cév (hemangiomy).

  • Zhoubné a potenciálně zhoubné nádory tenkého střeva se svým původem od tlustého střeva dosti odlišují. Jsou vzácné, histologicky jde buď o adenokarcinomy, nebo o tumory, které se v tlustém střevě až tak moc nevyskytují - karcinoidGIST nádory a lymfomy. (Pokud najdeme zhoubný nádor v tlustém střevě, jde v drtivé většině případů o adenokarcinom.)

Pozn.: Vzhledem k tomu, že do tenkého střeva počítáme i zmíněný dvanáctník, je nutné vyčlenit specifický tumor oblasti vývodu žlučových cest do dvanáctníku (oblast Vaterské papily). Jedná se o tzv. ampulom, který se svým charakterem, projevy a diagnostickými možnostmi od ostatních nádorů tenkého střeva dosti odlišuje, nebudu ho brát v tomto textu v potaz a odkazuji vás na příslušný článek věnovaný tomuto nádoru.

 

Příčiny: Příčina vzniku nádorů tenkého střeva není většinou jasná. Předpokládá se vliv genetiky a nezdravé výživy. Jsou nicméně stavy, u kterých je vznik těchto nádorů častější. Jde například o některé polypózy (např. Peutz-Jeghersův syndromfamiliární adenomatózní polypóza aj.) a neléčené chronické záněty (např. celiakie a tenkostřevní formy Crohnovy nemoci).

 

Projevy: Nádory tenkého střeva se nemusí projevit nijak a mohou být nalezeny náhodně. Zhoubné nádory s metastázami mohou mít celkové projevy (úbytek na vázezvýšená teplota, nechutenství apod.). Karcinoid může v organizmu vytvářet různé sloučeniny, které vyvolávají příznaky shrnuté pod karcinoidový syndrom (viz příslušný text). Pokud jakýkoliv nádor (zhoubný i nezhoubný) naroste do té míry, že příliš zúží stěnu střeva, může se objevit střevní neprůchodnost. Při zakrvácení z tumoru se může objevit krev ve stolici.

 

Diagnostika: Diagnostika je v tomto případě problém, protože většina tenkého střeva je špatně přístupná běžným vyšetřením. Gastroskopie dokáže vyšetřit část dvanáctníku, při kolonoskopii se dá vyšetřit krátký úsek ilea, zbytek tenkého střeva je ale nepřístupný. Větší nádory, případně metastázy zhoubných nádorů mohou být nalezené pomocí zobrazovacích metod (obvykle ultrazvuk a CT vyšetření břicha), v dutině střeva ho může vyfotit endoskopická kapsle a některá pracoviště umí provést poměrně náročné vyšetření známé jako dvojbalonová enteroskopie, které umožňuje prohlédnutí tumoru i odběr vzorků na histologii. Mnohdy je ale diagnostika dokončena až při vlastním chirurgickém zákroku, kdy chirurg po otevření břicha tumor tenkého střeva najde, odstraní a odstraněný nádor je následně kompletně histologicky vyšetřen.

 

Léčba: Terapie samozřejmě závisí na přesném typu nádoru. V ideálním případě je léčba chirurgická, která znamená odstranění tkáně nádoru a obvykle i okolního střeva. U některých forem karcinoidu a GIST se využívá biologická léčba.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů