Hned úvodem upozorňuji, že obecný text o chudokrevnosti neboli anémii naleznete zde a obecný text o nedostatku vitaminů můžete nalézt zde.
Chudokrevnost způsobená nedostatkem vitaminu B12 a nedostatkem kyseliny listové není tak častá jako anémie z nedostatku železa, ale také se vyskytuje a mělo by se o ní vědět. Vitamin B12 neboli kobalamin je sloučenina, která je nutná k tvorbě nových buněk. V této funkci mu pomáhá kyselina listová. Pro erytrocyty, které se neustále tvoří v kostní dřeni, jsou proto obě tyto sloučeniny velmi důležité. Nedostatek kyseliny listové má podobný efekt jako nedostatek vitaminu B12, ale příznaky nebývají až tak závažné. Kyselině listové se ostatně věnuji v příslušném článku.
Příčiny: Nedostatek kobalaminu může být způsoben jeho nedostatečným příjmem v potravě. Typické je to pro těžké alkoholiky, kteří o normální stravu nezavadí a pijí (a vlastně i jí) de facto jen tvrdý alkohol. V něm je sice energie, ale živiny žádné. To v takovém pivu už se i vitamin B12 najde. Velká množství vitaminu B12 se nachází v živočišné stravě, hlavně ve vejcích, v játrech a v jiných vnitřnostech. A hned tu máme další rizikovou skupinu – vegetariány. Zejména striktní vegani, kteří nepřijmou žádný živočišný produkt, tak ti jsou nedostatkem vitaminu B12 ohroženi velmi reálně.
Druhou možností je porucha vstřebávání kobalaminu trávicím traktem. K tomu může dojít při různých poruchách vstřebávání živin ve střevech. Kromě toho může být příčinou tzv. chronická atrofická gastritida v žaludku způsobená autoimunitním zánětem žaludeční sliznice – můžeme ji tedy směle zařadit mezi autoimunitní nemoci. V našem těle z neznámého důvodu vzniknou protilátky, které zaútočí na sliznici žaludku. Chronická atrofická gastritida znamená dlouhodobý zánět žaludku, který má za následek poruchu vstřebávání vitaminu B12 v tenkém střevě. Jak je to možné? Sliznice žaludku totiž produkuje speciální sloučeninu zvanou vnitřní faktor, která je nutná pro správné vstřebávání kobalaminu. Chronickým zánětem narušená sliznice žaludku toho již není schopná. Anémii z nedostatku vit. B12, která vznikne na podkladě této chronické gastritidy, se říká perniciózní anémie. Rozepisuji se o tom z toho důvodu, že chronická gastritida může být rizikovým faktorem pro vznik nebezpečné rakoviny žaludku.
Dodejme jen, že po chirurgických výkonech spojených s odstraněním žaludku nebo značného úseku tenkého střeva může dojít k poruše vstřebávání vitaminu B12 také.
Projevy: Chudokrevnost se projevuje několika základními příznaky shrnutými pod pojmem anemický syndrom. Většina jich souvisí se sníženou kapacitou krve pro dýchací plyny. Klasickými příznaky jsou slabost a únava. Svaly našeho těla nemají dost kyslíku, a proto se rychleji unaví. I mozek může trpět nedostatkem kyslíku, člověk omdlévá nebo se mu často motá hlava. Méně červených krvinek a hemoglobinu v cévách se projeví bledostí kůže a hlavně sliznic. Patrné je to hlavně na spojivkách. U normálního člověka jsou růžové, u anemického pacienta budou bledé. Chudokrevný člověk se při námaze začne zadýchávat a je dušný. Mohlo by se až zdát, že má nějakou plicní nemoc. Jeho plíce jsou však v pořádku, jen se snaží více pracovat, aby okysličily krev. Bez dostatečného množství hemoglobinu v krvi to samozřejmě nemá velký efekt.
U nedostatku vitaminu B12 a(nebo) kyseliny listové se ovšem přidružují další příznaky. Objevuje se zhoršení psychické výkonnosti, brnění končetin, průjmy, afty a zvlášť nápadný je neinfekční zánět jazyka. Při něm jazyk zčervená, vyhladí se a bolestivě pálí. Je to způsobeno tím, že nedostatkem vitaminu B12 je narušena obnova sliznic v trávicím traktu a navíc dochází k poškození nervových vláken.
Diagnostika: Při vyšetření krve najdeme snížený počet červených krvinek a sníženou koncentraci hemoglobinu. Tím uděláme diagnózu anémie. U tohoto typu chudokrevnosti se v krvi budou nalézat abnormálně velké červené krvinky, to je dáno jejich chybným vznikem a vývojem při nedostatku vitaminu B12. Nakonec v krvi najdeme snížený obsah vitaminu B12 a máme jasno. Tedy ne tak docela. Pak ještě musíme zjistit, zda není v žaludku chronická gastritida. To nejlépe uděláme gastroskopií (hadice s optikou se přes dutinu ústní a jícen zasune do žaludku), která nám umožní vzít vzorek sliznice na histologické vyšetření. Při pozitivním výsledku jsou vhodné pravidelné gastroskopické kontroly, abychom předešli vzniku rakoviny žaludku v terénu sliznice poškozené chronickým zánětem.
Prevence: Prevencí tohoto typu anémie je příjem dostatku potravin s vitaminem B12. Chronické gastritidě sice zabránit neumíme, o to pečlivěji při jejím zjištění musíme pacientův žaludek pravidelně kontrolovat.
Léčba: Léčba je snadná – velké dávky vitaminu B12 se po nějakou dobu podávají injekčně a pacientovi se bere pravidelně krev jako kontrola efektu léčby. Při nálezu chronické gastritidy je nutné opakovaná kontrola stavu žaludeční sliznice (viz diagnóza a prevence).