Nesestoupnutí jednoho nebo obou varlat se také označuje jako kryptorchismus. U novorozenců mužského pohlaví se jedná o relativně častý stav, který se mnohdy sám upraví. V opačném případě je spojen s neplodností a dalšími nepříjemnými obtížemi. Blíže si o nesestoupnutí varlat řekneme v tomto textu.

 

Příčiny: Varlata vznikají během nitroděložního vývoje u zárodku mužského pohlaví. V této době jsou umístěna hluboko v dutině břišní a postupně sestupují tříselným kanálem do šourku. Nesestoupnutí (tj. zastavení varlete někde během cesty sestupu) je poměrně typické u předčasně narozených chlapců, kdy se vyskytují až u třetiny z nich. Někdy varlata nesestoupnou dokonce ani u chlapců narozených v řádném termínu.  V obou případech se nejedná o nijak závažný problém - varlata většinou sestoupnou během prvního roku života. Nestane-li se tak, vzniká situace, kterou je nutno řešit. Je evidentní, že něco je špatně - varleti stojí v cestě nějaká překážka nebo nesprávně funguje řídící mechanismus jejich sestupu. Toto narušení řídícího mechanismu má na svědomí zejména nízká hladina testosteronu. Velmi malá část případů poruchy sestupu varlat může souviset s intersexuálními stavy.

 

 

Projevy: Pro správnou funkci varlat je sestup nezbytný. V šourku je nižší teplota než v dutině břišní - asi 32°C. Tkáň varlat může přežít a správně fungovat jedině při takto nízké teplotě. Při nedokonalém sestupu jsou varlata vystavena vyšší teplotě. Trvá-li tato situace déle než dva roky, dochází k nevratnému poškození tkáně varlat. To má za následek, že v pubertě se v nesestouplém varleti nevytváří spermie a postižený je při nesestoupnutí obou varlat neplodný. Navíc je zde problém, že u nesestouplého varlete poškozeného teplotou dutiny břišní má mnohem vyšší riziko vzniku rakoviny varlat. Z toho důvodu je nutné řešit nesestouplá varlata do 2 let života dítěte.

Pozn: Z dalších vrozených poruch je u chlapců s nesestouplými varlaty vyšší výskyt hypospadie (nenormální vyústění močové trubice).

 

Diagnostika: Při vyšetření dětský lékař nenajde varlata v šourku, případně najde jediné varle. Pak lze provést vyšetření ultrazvukem, které má za úkol nesestouplé varle lokalizovat.

 

Léčba: Jak již bylo řečeno výše, léčba by měla být provedena nejpozději do dvou let života. Léčba může být konzervativní, tj. bez operace. Někdy se podávají hormony (např. testosteron), které ovlivňují sestup varlete. Účinnost této metody prý je uspokojivá. Druhou možností je chirurgická léčba - operace, během které dětský urolog varle přesune do šourku.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.urologyhealth.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů