Neutrofily (neutrofilní granulocyty) jsou hlavním podtypem leukocytů. V krevním obraze tvoří asi 40-75% bílých krvinek a to přibližně odpovídá množství 2-7 x 109 / litr. Neutrofily vznikají v kostní dřeni a následně se dostávají do krve a jednotlivých tkání. Buňka neutrofilu obsahuje charakteristické nepravidelné vícelaločnaté jádro a v jeho cytoplazmě se vyskytují četná granula (klasickými barvivy hematoxilinem a eozinem se barví poměrně špatně).

 

Význam

Neutrofily tvoří základní jednotku nespecifické buněčné imunity a poměrně rychle reagují na cizorodé subjekty a tkáňové poškození. Velice efektivní jsou především proti bakteriím.

Neutrofily typicky vykazují chemotaxi, to znamená, že dokáží registrovat změny koncentrací některých sloučenin v okolním prostředí (interleukiny, chemokiny apod.) a díky nim se poměrně rychle dostat do místa počínajícího zánětu.

Základním procesem neutrofilů je fagocytóza, při které pohlcují objekty, které jsou vyhodnoceny jako cizorodé. Neutrofily jednak dokáží detekovat povrchové antigeny bakteriálních buněk a cizorodé objekty obecně mohou být navíc předem označeny protilátkami a komplementem (tzv. proces opsonizace), které celý proces usnadní. Pohlcené objekty ohraničené membránou (tzv. fagozom) jsou pak uvnitř neutrofilu likvidovány lysozomy přímým kontaktem s enzymy, které vytváří toxické sloučeniny kyslíku (jako je např. peroxidáza, superoxid dismutáza apod.).

Schéma - fagocytóza bakteriální buňky a její rozložení za účasti lysozomů

 

Kromě fagocytózy se podílí neutrofily na imunitní reakci „vylitím“ obsahu svých granul do okolí. Granula obsahují velké množství různých sloučenin, které se podílí na zánětlivých procesech. Vyjmenovat je všechny je mimo plánovaný rozsah tohoto textu, příkladem jsou defenziny, lysozym, proteázy, katepsin a mnohé další.

 

Proč je to důležité?

  • Neutrofilní tyče jsou nezralé formy neutrofilů, které mají protáhlé „tyčovité“ jádro. Zvýšené množství tyčí a dalších nezralých forem neutrofilů ve vyšetření krve pod mikroskopem označujeme jako „posun doleva“. Posun doleva odpovídá akutním infekcím (časté) nebo nádorovým krevním chorobám (méně časté).

  • Neutrofilie znamená zvýšené množství neutrofilů v periferní krvi. Obvykle doprovází akutní bakteriální infekce, ale najít ji můžeme i u chronických kuřáků, u některých auutoimunitních nemocí, u akutního poškození tkání (větší úrazy, infarkt myokardu apod.) a u některých nádorových krevních chorob (některé typy leukemií). U těchto nádorových nemocí je typický vysoký výskyt nezralých forem neutrofilů. Velmi vysoké počty neutrofilů (a případně jiných leukocytů) u některých akutních infekcí, které zdánlivě vypadají jako leukemie, označujeme jako leukemoidní reakci. Další informace najdete v obecnějším textu o zvýšeném počtu leukocytů.

  • Neutropenie znamená výrazný pokles počtu neutrofilů v krvi. Příčin je celá řada od vyčerpání počtu neutrofilů u těžké bakteriální infekce, poškození kostní dřeně, hypersplenismus apod. Další informace najdete v obecnějším textu o sníženém počtu leukocytů.

  • Specifický problém je tzv. febrilní neutropenie, což je kombinace horečnatého stavu a těžké neutropenie s poklesem neutrofilů pod 0,5 x 109 / litr. Tento stav může vzniknout v rámci některých typů chemoterapie a jde o akutní situaci vyžadující hospitalizaci, podávání antibiotik a kolonie stimulujících faktorů (CSF) podporujících vznik a vývoj neutrofilů v kostní dřeni. Více najdete v příslušném textu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů