Noradrenalin můžeme chápat ve dvou významech. Za prvé jde o neuromediátor vyskytující se v našem organizmu. Za druhé jde o lék, který může být v určitých situacích podáván.

 

Noradrenalin jako neuromediátor

Noradrenalin je hormon ze skupiny katecholaminů, který je vytvářen ve dřeni nadledvin. Noradrenalin je důležitý neuromediátor, zejména se účastní nervového přenosu v sympatickém nervovém systému.

 

Noradrenalin jako lék

Noradrenalin je lék, jehož největší uplatnění je v intenzivní medicíně. Jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina noradrenalin (také nazývaná jako norepinefrin).

 

Princip: Jak si můžete přečíst výše, noradrenalin je hormon tvořený v dřeni nadledvin. Má poměrně komplexní účinek na organizmus, přičemž klinicky nejvýznamnější je jeho efekt na zvýšení krevního tlaku díky zúžení krevních tepen.

 

Využití: Noradrenalin se využívá především u akutních stavů, kdy potřebujeme zvýšit příliš nízký krevní tlak. Důvodem pro snížení tlaku mohou být šokové stavy při ztrátách tekutin, u sepse, při akutním selhávání srdce, anafylaktickém šoku apod. Udržení dostatečného krevního tlaku umožní zachování funkčního krevního oběhu a může zachránit život.

 

Podávání: Noradrenalin se vyrábí v podobě roztoku, který je aplikován nitrožilně. Obvyklý způsob aplikace je naředění roztoku a  pomalá infuze pomocí dávkovače. Dávka bývá u dospělého člověka cca 0,5-1 mikrogram za minutu a závisí na hodnotách krevního tlaku, který musí být během léčby monitorován. Aplikace bez doporučení lékaře je přísně zakázána.

 

Nevýhody: Noradrenalin může způsobit přílišné zvýšení krevního tlaku, bolesti břicha, bolesti na hrudi, akutní trávicí obtíže a poruchy srdečního rytmu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů