Zvětšená nosní mandle neboli adenoidní vegetace je problém zejména dětského věku. Nosní mandle je nepárová, nachází se na klenbě nosohltanu a oproti dvěma mandlím v dutině ústní je o něco méně známá. Není divu. Párové mandle v dutině ústní můžeme vidět pouhým okem a bývají často postižené při angíně – nalézáme na nich v takovém případě bílé povlaky. Nosní mandli pouhým okem nezahlédneme a je zdrojem úplně jiných potíží. Co je dobré o nosní mandli vědět?
Nosní mandle se, jak jsem již psal výše, nachází v nosohltanu a to v blízkosti dvou malých otvorů, kterými do dutiny nosní ústí Eustachovy trubice. Tyto trubice spojují dutinu středního ucha s nosohltanem. Funkce nosní mandle je stejná jako u mandlí ústních – ochrana před infekcemi. Mandle je lymfatická tkáň, která je plná imunitních buněk. Ty likvidují mikroorganismy vstupující do našeho těla ve vdechovaném vzduchu. Nosní mandle má však i svoje nevýhody, a to zejména u dětí. Může totiž dojít k jejímu zvětšení, které s sebou nese četné komplikace.
Příčiny: Zvětšení nosní mandle může mít příčinu nejasnou nebo k němu dochází po častých infekcích horních dýchacích cest. Opakované záněty totiž způsobí růst lymfatické tkáně v mandli a tím její zvětšení.
Projevy: Zvětšená hmota nosní mandle začne zužovat dutinu nosní a to se projeví zejména ve spánku – dítě začne chrápat. Ve dne dítě dýchá ústy místo normálního dýchání nosem. Ústa má stále pootevřená a tím vzniká zdání přihlouplého výrazu. Vzhledem k tomu, že se mu v noci hůře dýchá, se mu i špatně spí. Dítě začne být mrzuté, věčně ospalé a celkově zpomalené. Při mluvení dítě huhňá, protože má stále ucpaný nos. Kromě všeho výše uvedeného se mohou zvětšenou mandlí ucpat vyústění Eustachových trubic a tím zanikne jediné spojení dutin středního ucha s okolím. Začnou se tam hromadit různé nečistoty a tekutina tvořená tamní sliznicí. A pamatujme si – jak se v těle začne něco hromadit, je to perfektní místo pro bakterie. U dítěte proto začnou vznikat záněty středního ucha. Bývají značně bolestivé a spojené s hromaděním hnisu v dutině středního ucha. Pokud záněty středního ucha neléčíme, mohou skončit samovolným protržením bubínku a trvalým narušením sluchu.
Schéma - Zvětšená nosní mandle utlačující ústí Eustachovy trubice
Diagnostika: Při podezření je vhodné vyšetření na ušním-nosním-krčním (ORL). Lékař pomocí zrcátek zavedených do dutiny ústní může nosní mandli vidět a zhodnotit její velikost.
Léčba: Jediným pořádným řešením je chirurgický zákrok, při němž se tkáň mandle odstraní a tak zmizí zdroj všech obtíží. Tento zákrok lze provádět v celkové i místní anestézii.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov