Oční víčko je důležitá podpůrná tkáň oka. Jde o tenký kožní záhyb těsně před oční koulí. Každé oko je vybaveno horním a dolním víčkem.
Struktura očního víčka
Na svém zevním povrchu je víčko kryto kůží, pod ní je vrstva podkožního vaziva, hlouběji svalovina (příčné pruhovaný kruhový sval musculus orbicularis oculi) a pod svalovinou je v horním i dolním víčku tuhá vazivová ploténka známá jako tarsus. Na vnitřní straně v nejbližším kontaktu s rohovkou je sliznice nazývaná též spojivka (konjunktiva), která přechází i na přední část očního bulbu. Okraj očního víčka je vybaven řasami a mezi nimi jsou četné drobné mazové a potní žlázky.
Uvnitř tarsu jsou přítomny četné drobné Meibomské žlázky, které ústí na okraji víčka a produkují sekret bohatý na lipidy. Spojivka víčka je bohatá na pohárkové buňky, které produkují zvlhčující sekret.
Přehledně vrstvy víčka:
-
Kůže a podkoží (na okraji s řasami a mazovými žlázkami)
-
Svalová vrstva (musculus orbicularis oculi)
-
Tarsus (a v něm Meibomské žlázky)
-
Spojivka
Inervace a svaly víčka
Senzitivní inervace je zajištěna vlákny nervus trigeminus (V). Motorická inervace je velmi důležitá z hlediska dvou hlavních svalů víčka:
-
Zmíněný musculus orbicularis oculi je inervován z nervus facialis (VII). Tento sval je nezbytný pro schopnost pevně zavřít oko.
-
Druhý důležitý sval je musculus levator palpebrae superioris, který zvedá horní víčko. Tento sval je inervován z nervus oculomotorius (III) a umožňuje otevírání oka.
Funkce očního víčka
Víčka mají ochrannou funkci, při zavření mechanicky chrání oko a kromě toho brání vysychání povrchu oka.
Proč je to důležité?
-
Blefaritida je zánět očního víčka. Blefaritidy jsou především infekční záněty způsobené streptokoky a stafylokoky.
-
Konjunktivitida je zánět oční spojivky, postižena bývá jak spojivka víčka, tak spojivka pokrývající oční bulbus. Jde o velice časté onemocnění, může být infekční i neinfekční a hlavním objektivním projevem je viditelné zarudnutí postiženého oka. Více najdete v příslušném textu.
-
Ječné zrno (hordeolum) je stav, který vznikne při ucpání některé mazové žlázky víčka. Obvykle v tomto terénu vzniká zánět se vznikem zarudlé bolestivé bulky v postižené části víčka. Více najdete v příslušném textu.
-
Vlčí zrno (chalazion) je stav, který vzniká při ucpání Meibomské žlázy. Projevuje se zduřením víčka a někdy i bolestí. Více najdete v příslušném textu.
-
Nedovírání očního víčka je výrazný problém, který vzniká zejména při obrně svalu musculus orbicularis oculi. Typicky k němu dochází při ochrnutí nervus facialis. Při nedovírání víčka dochází k vysychání povrchu oka, což může vést k trvalému poškození rohovky a tím i zraku. Více najdete v příslušném textu.
-
Trachom je celosvětově rozšířené infekční onemocnění způsobené mikroorganizmem chlamydia trachomatis. Chronický zánět víčka vede k deformaci jeho okraje se vtahováním řas směrem dovnitř (retrakce víčka), což způsobuje chronické dráždění rohovky a postupnou ztrátu zraku. Více najdete v příslušném textu.
-
Otoky víček jsou poměrně častým příznakem, mohou být lokální i difuzní. Mohou souviset s chorobami oka, nebo být příznakem zcela jiných onemocnění. Více najdete v příslušném textu.