Os ethmoidale (kost čichová) je tvarově zajímavá nepárová kost, která patří mezi kosti lebky. Zvenčí ji nemůžeme vidět, kost čichová je uvnitř lebky, tvoří malou část lebeční spodiny a zároveň část stropu dutiny nosní.

 

Stavba os ethmoidale

Os ethmoidale je při pohledu zepředu souměrná kost. Uprostřed najdeme krátký kostěný výběžek (crista galli), který směřuje vzhůru. Na opačnou stranu dolů středem dutiny nosní směřuje masivnější výrůstek (lamina perpendicularis), který tvoří část nosního septa.

Laterálně po obou stranách crista galli je důležitá část kosti známá jako lamina cribrosa. Je to v podstatě tenká kostěná ploténka tvořící malou část spodiny mozkovny a zároveň část stropu dutiny nosní. V lamina cribrosa je velké množství drobných otvorů, kterými prochází nervová vlákna ze smyslových čichových buněk dutiny nosní směrem k mozkovně. Zde se spojují ve dvojici čichových nervů (nervus olfactorius) směřujících do mozku.

  • Důležitou součástí os ethmoidale je i párový labyrint, který obsahuje množství drobných dutinek. Tyto dutinky dohromady tvoří párovou vedlejší dutinu nosní (sinus ethmoidalis).

  • Směrem dolů tvoří os ethmoidale část boční stěny dutiny nosní a kostěný základ horní a střední skořepy (concha nasalis superior, concha nasalis media).

  • Párová nejvíce laterální ploška os ethmoidale (lamina orbitalis) tvoří část mediální stěny očnice.

Schéma - pohled na os ethmoidale ve frontální rovině 

 

Význam os ethmoidale

Abychom si to shrnuli, tak os ethmoidale tvoří část stropu a bočních stěn dutiny nosní, část septa nosního a dokonce se i podílí na stavbě mediální stěny obou očnic. Není toho málo.

Schéma - vrchní část os ethmoidale při pohledu na bazi lební

(© Jānis Šavlovskis and Kristaps Raits, license: CC BY-NC, upravil dr. Jiří Štefánek)

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů