Kost klínová (os sphenoidale) je jednou z nejsložitějších kostí lidského těla (o prvenství se perou se sousední os temporale). Pokusím se téma podat co nejschůdněji, ale cenou za to je velké zjednodušení. V anatomii se tato kost probírá mnohem podrobněji. Os sphenoidale tvoří střední část spodiny lebeční, je dutá a je v ní řada kanálků, kterými prochází důležité cévy a nervy. Celkově svým vzhledem připomíná kost netopýra a je tak mezi mediky označována.
Stavba os sphenoidale
Uprostřed je tělo kosti klínové, z něj nahoře bočně vystupují malá křídla (ala minora) a níže velká křídla (ala majora). Směrem dolů vybíhá složitější párový výběžek processus pterygoideus.
Os sphenoidale a její základní části při pohledu zezadu (© Jānis Šavlovskis and Kristaps Raits, license: CC BY-NC, upravil: dr. Jiří Štefánek)
a) Tělo kosti je centrálně uložené, v jeho horní části je přítomna hladká prohlubeň známá jako turecké sedlo (sella turcica). V této prohlubni najdeme hypofýzu. Uvnitř těla kosti je párová vedlejší nosní dutina sinus sphenoidalis.
b) Malá křídla vybíhají laterálně a je v nich uložen canalis opticus, v němž najdeme párový optický nerv (nervus opticus II) a arteria ophthalmica. Právě tudy je tedy vedená informace o zrakovém smyslu do mozku. Přední část malých křídel se podílí na stavbě očnice.
Os sphenoidale při pohledu shora (© Jānis Šavlovskis and Kristaps Raits, license: CC BY-NC, upravil: dr. Jiří Štefánek)
c) Velká křídla jsou poměrně mohutná a i jejich přední plocha tvoří část očnice. Ve velkých křídlech kosti klínové najdeme několik otvorů, kterými prochází anatomické struktury.
-
foramen rotundum – prochází jím nervus maxillaris (2. větev trigeminu)
-
foramen ovale – prochází jím nervus mandibularis (3. větev trigeminu) a další nervy a cévy
-
foramen spinosum – prochází jím arteria meningea media a k ní příslušná žíla
Mezi velkými a malými křídly je mezera (fissura orbitalis superior), kterou prochází více cév a nervů. Jde zejména o nervy důležité pro funkci okohybných svalů (nervus oculomotorius III, nervus trochlearis IV a nervus abducens VI), některé cévy a vlákna sympatiku. Logicky existuje i fissura orbitralis inferior. Ano, existuje a je jenom o kousek níž. Není však otvorem v kosti klínové, ale o mezeru mezi kostí klínovou a horní čelistí (maxilla).
d) Processus pterygoideus je párový výběžek kosti směřující směrem dolů. Každý z obou výběžků má dvě části. Mediální část je tenčí, laterální je mohutnější.
Význam os sphenoidale
Význam os sphenoidale je v podstatě vypsán v textu výše. Z hlediska stavebního tvoří os sphenoidale důležitou část spodiny lebeční a část obou očnic. U této kosti je nicméně důležitá i její "převodní" funkce, tj. umožnění průchodu celé řady nervů a cév mezi dutinou lebeční a okolím. Lze si povšimnout, že jde zejména (ale zdaleka ne výlučně) o nervy související s funkcí oka.
Pohled na os sphenoidale v lebce zepředu s odstraněnou maxillou. Os sphenoidale je znázorněna tmavší zelenou, což je trochu škoda, protože před ní je světle zeleně kost čichová (os ethmoidale) a obě kosti mohou při nepozornosti splývat. Na obrázku je hezky vidět, jak velkou část očnice os sphenodiale představuje. (© Jānis Šavlovskis and Kristaps Raits, license: CC BY-NC, upravil: dr. Jiří Štefánek)