Ostruha na patě je poměrně častým problémem, s nímž lidé navštěvují ortopedické ambulance. Přesněji řečeno jde o kostní výběžek, který vyrůstá z patní kosti a tím připomíná jezdeckou ostruhu.
Příčiny: Vznik ostruhy většinou souvisí s přetěžováním paty a nošením těsné obuvi. Trvající zatížení a tlak postupně působí ukládání vápníku, tvorbu kostní hmoty a tím vznik a růst zobáčku ostruhy.
Projevy: Ostruha způsobuje bolesti nohy v místě paty, která se zhoršuje při zátěži. V klidu bolest vymizí, ale o to horší je při zahájení dalšího pohybu. Potíže bývají nejhorší ráno, když se člověk postaví na nohy. Chůze v obuvi a běh mohou být nepříjemné až zcela vyloučené.
Diagnostika: V případě potíží lze ostruhu jednoduše najít pomocí rentgenového vyšetření postižené paty.
Léčba: Léky na bolest a nesteroidní protizánětlivé léky mohou zmírnit obtíže, ale již vytvořená ostruha nezmizí. V terapii se poměrně běžně provádí opakované ozařování ostruhy. Moderní léčbou je tzv. rázová vlna, kdy je tkáň ostruhy postupně ničena pomocí zvukové vlny o vysoké energii. Léčba rázovou vlnou může chvíli trochu bolet, ale na druhou stranu znamená nulovou radiační zátěž. Jako součást terapie je vhodná rehabilitace správné chůze a používání ortopedických vložek do bot, které upravují zatížení paty.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com