Pankreatická šťáva je důležitým produktem exokrinního pankreatu a uplatňuje se zásadním způsobem v procesu trávení. Díky bohatému obsahu bikarbonátu je sekret zásaditý a kromě vody a iontů se v něm nachází větší množství neaktivních trávicích proenzymů (trypsinogen a chymotrypsinogen, pankreatická lipáza, amyláza, nukleáza, elastáza aj.).
Sekrece pankreatické šťávy je řízena zejména hormonálně, důležitý je zejména hormon cholecystokinin a sekretin. Na řízení se ovšem podílí i vegetativní nervový systém (parasympatikus a sympatikus).
Pankreatická šťáva se pankreatickými vývody dostává až do duodena (hlavní pankreatický vývod ústí na Vaterské papile, malý pankreatický vývod obvykle ústí na malé papile) kde se mísí s potravou a žlučí. Kontakt s enterokinázou střevní sliznice umožní postupnou aktivaci pankreatických enzymů (první se aktivuje trypsinogen na trypsin a ten pak aktivuje chymotrypsinogen a další neaktivní molekuly trypsinogenu) a jejich aktivní formy pak tráví jednotlivé složky potravy.
Proč je to důležité?
-
U některých onemocnění slinivky břišní (zejména u chronické pankreatitidy) se dlouhodobě podávají pankreatické enzymy v lékové formě. Užívají se spolu s jídlem, usnadňují trávení potravy a snižují zátěž slinivky břišní.