Pleurodéza je označení pro léčebný zákrok, který se provádí u některých onemocnění plíce a pohrudnice neboli pleury (blána pokrývající povrch plíce a vystýlající pleurální dutinu). Pleurální (pohrudniční) dutina je párová anatomická oblast, v níž se vyskytuje plíce. Za normálních okolností se v této dutině nachází malé množství tekutiny, které usnadňuje pohyby plicní tkáně při nádechu a výdechu.

 

Princip: Cílem pleurodézy je, aby zjednodušeně řečeno srostla pleura pokrývající plícipleurou pokrývající zbytek pleurální dutiny a důsledkem je vymizení této dutiny. Srůstu lze dosáhnout, pokud se pleura chemicky podráždí nebo částečně odstraní. Při chemickém podráždění se do pleurální dutiny zavede drén a jím se aplikuje sloučenina, která vyvolá lokální neinfekční zánět s tvorbou vaziva. Produkce vaziva pak vede ke vzniku srůstu. Běžně používanou sloučeninou je talek (pak hovoříme o tzv. talkáži), využít lze nicméně i jiné sloučeniny. Mechanické odstranění části pleury je možné při hrudním chirurgickém zákroku. Jde o operaci, a proto se jí využívá mnohem méně než chemické pleurodézy.

 

Indikace: Srůsty vedoucí k zániku pleurální dutiny by byly za normálních okolností nežádoucí. Využíváme jich zejména tehdy, když se u dotyčného člověka opakovaně objevuje „voda na plíci“ (tj. větší množství tekutiny v pleurálním prostoru), kterou nelze jiným způsobem vyřešit. Obvykle je tento stav způsoben zhoubnými nádory plic nebo nádory vycházejícími z pleury (mezoteliom). Méně často může být indikací pleurodézy opakovaně se objevující pneumothorax (průnik vzduchu do pleurálního prostoru) dané plíce.

 

Nevýhody: Hlavní nevýhodou chemické pleurodézy je zmíněný vznik zánětu. Jde o stav spojený s horečkou, suchým kašlem a bolestmi na hrudi, které se zhoršují při nádechu. Naštěstí trvají tyto potíže většinou jenom několik dnů a dobře reagují na podávání nesteroidních protizánětlivých léků. Pleurodéza spojená s operací s sebou nese klasické komplikace chirurgického zákroku (rizika spojená s anestezií, krvácení, průnik infekce apod.).


Zdroje
https://www.uwhealth.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů