Podvrtnutí (distorze) kotníku je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy ortopedické nebo traumatologické ambulance. Jde o nepříjemný stav, který není vyloženě závažný, ale může mít některé komplikace.

 

Příčiny: Příčinou je často jen špatné došlápnutí na danou končetinu. Poměrně riziková je jakákoliv fyzická aktivita zahrnující chůzi nebo běh, při které má člověk nízké boty nedostatečně stabilizující hlezno. V zimě se kotník podvrtne často při uklouznutí na zledovatělém povrchu.

 

Projevy: Po špatném došlápnutí se objeví bolest nohy v postiženém kotníku. Na nohu se dá postavit, ale dost to bolí a člověk kulhá. Místo podvrtnutí oteče, na pohmat je teplé a bolestivé, poměrně často se objeví modřina.

 

Diagnostika: Lidi s výše zmíněnými obtížemi vyšetří ortoped, který si nohu prohlédne a prohmatá. Zkušený ortoped si obvykle představu udělá na základě tohoto fyzikálního vyšetření, ale k vyloučení některých forem zlomenin kotníku se může doplnit rentgen hlezna.

 

Léčba: Postižený kotník se nesmí zatěžovat, doporučuje se jeho chlazení, komprese elastickým obvazem a případně opatrné potírání gely a mastmi obsahujícími protizánětlivé sloučeniny. Vhodnými léky ke snížení obtíží jsou léky proti bolesti. Když člověk sedí nebo leží, měl by mít postiženou nohu zvednutou, aby z ní lépe odtékala žilní krev, což snižuje otok a bolest. U těžšího průběhu a u rizikových pacientů se srážlivými stavy je vhodné předepsat preventivní dávky nízkomolekulárního heparinu jako prevenci vzniku trombózy, která je nepříjemnou komplikací úrazů dolních končetin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů