Pontiacká horečka je označení pro méně známou formu legionelové infekce, která není tolik nebezpečná, a která postihuje především mladé lidi. Jméno choroby je odvozeno od města Pontiac ve státě Michigan (USA), kde byla choroba poprvé popsána.

Příčiny

Příčinou je bakterie známá jako legionela. Tato bakterie typicky žije ve vodních zdrojích (včetně klimatizace), přenáší se vdechnutím kapének kontaminované vody (kapénková infekce) a u starších a oslabených jedinců způsobuje těžké a nebezpečné zápaly plic. To však není případ Pontiacké horečky, která se objeví při onemocnění lidí okolo 30 let věku.

 

Projevy

Pontiacká horečka se projevuje příznaky infekce horních cest dýchacích, jako je celková nevůle, únava, bolesti svalů, zvýšená teplota a kašel. Zápal plic se u Pontiacké choroby nevyskytuje.

 

Diagnostika

Předpokládá se, že většina případů Pontiacké horečky není diagnostikováno, protože se zamění s běžnou infekcí dýchacích cest. Teoreticky ji lze prokázat zjištěním přítomnosti legionelových mikroorganizmů v těle (např. antigen v moči).

 

Léčba

Onemocnění není nebezpečné a obvykle samo ustoupí. Účinnou metodou léčby je nicméně antibiotická terapie, ideálně antibiotika ze skupiny makrolidů.


Zdroje
https://www.cdc.gov
https://www.sciencedirect.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů