Příušní žláza (glandula parotis) je u člověka jedna z velkých párových slinných žláz. Nachází se v oblasti zadní části tváře před ušním boltcem a z boku ústí do dutiny ústní. Příušní žláza má velmi úzký anatomický vztah k VII. hlavovému nervu (nervus facialis), který se v ní větví, a k arteria carotis externa, která taktéž prochází příušní žlázou a větví se v ní.
Inervace příušní žlázy: Funkčně je žláza inervována vlákny parasympatiku (z ganglion oticum) a sympatickými vlákny z krčních ganglií truncus sympathicus. Tyto dvě složky autonomního nervového systému regulují tvorbu slin (sympatikus ji tlumí, parasympatikus ji stimuluje).
Cévní zásobení příušní žlázy: Tepenná krev přitéká do příušní žlázy větvemi výše zmíněné arteria carotis externa. Krev je odváděna přes vena retromandibularis do vena jugularis externa.
Základní histologie příušní žlázy: Příušní žláza je exokrinní žláza, je ohraničena vazivovou kapsulou a pojivová tkáň její parenchym rozděluje na drobné laloky a lalůčky. Základní stavební jednotkou jsou sekreční serózní buňky produkující sliny, kromě nich jsou přítomny buňky hladké svaloviny a tukové buňky. Sliny jsou odváděny pomocí kanálků, které se spojují do jednoho vývodu ústícího do dutiny ústní.
Proč je to důležité?
Příušní žlázy se může týkat řada onemocnění, jmenoval bych například tyto:
-
Parotitidy – Parotitidy jsou záněty příušní žlázy. Mohou být infekční i neinfekční, více o nich najdete v tomto textu věnovaném zánětům slinných žláz.
-
Kameny slinné žlázy – Jde o potenciálně velmi bolestivý stav, který souvisí s tvorbou konkrementů ve slinách (sialolity). Bolest a zduření slinné žlázy vznikne v případě, že konkrement ucpe vývod slinné žlázy. Více najdete v příslušném textu.
-
Tumory – Příušní žláza může být postižena benigními i maligními tumory, častější jsou ty benigní (pleomorfní adenom, Warthinův tumor, onkocytom a mnohé další). Hlavním příznakem je nebolestivé zduření postižené žlázy.
-
Operační komplikace – Z výše uvedených informací vyplývá, že při operacích příušní žlázy je riziko poškození nervus facialis (obrna lícního nervu), nebo místních větších cév (riziko krvácení).