Nádorová onemocnění hltanu jsou pestřejší skupinou chorob, než by se mohlo zdát a příčinami vzniku a chováním se poněkud odlišují podle toho, která část hltanu je jimi postižena. Jak si můžete přečíst v textu věnovanému hltanu, můžeme ho rozlišit na tři části - horní část hltanu (nosohltan - nasofarynx), střední část hltanu za dutinou ústní (orofarynx) a spodní část hltanu (hypofarynx).
Příčiny
Nádory nosohltanu jsou u nás poměrně vzácné, vyskytují se spíše v Asii a Africe. Jak vyvolávající faktor se předpokládá infekce EBV virem. Nádory nosohltanu jsou od ostatních nádorů hltanu dosti odlišné, a proto je jim věnován vlastní text.
Nádory dolních částí hltanu (tj. orofaryngu a hypofaryngu) jsou u nás výrazně častější a mají zcela jiné příčiny. Obvykle vznikají u kuřáků a pravidelných pijáků tvrdého alkoholu. Dalším rizikovým faktorem je infekce HPV virem.
Projevy
Nádory hltanu se při svém růstu mohou projevovat postupně se rozvíjející poruchou polykání a bolestí při polykání. Někdy se může objevit zápach z úst a při pohledu do dutiny ústní může být vzadu na patře vidět nehojící se nádorový vřed. Některé tumory nicméně nemusí být při běžném pohledu do úst viditelné. Velké nádory se mohou projevit jako rostoucí boule na krku a nebolestivým zvětšením krčních lymfatických uzlin.
Diagnostika
Základem diagnostiky je ORL vyšetření, při kterém může lékař tumor prohlédnout a případně z něj vzít vzorek. Rozsah postižení lze hodnotit pomocí zobrazovacích metod, jako je CT vyšetření.
Terapie
Základem terapie většiny tumorů této oblasti jsou chirurgické zákroky, které mohou být doplněné ozářením a-nebo chemoterapií. Pokud se v rámci tumoru a jeho léčby počítá se vznikem dočasné nebo trvalé poruchy polykání, může být indikované zavedení PEG k zajištění výživy.