Rakovina pochvy je relativně méně častým typem nádorového onemocnění. Podobně jako jiné zhoubné nádory je i tato nebezpečná a může nemocnou usmrtit. Existuje více typů poševních nádorů, které nejčastěji vznikají z vnitřní ochranné výstelky stěny vaginy.
Příčiny: Přesná příčina není jasná, rizikovým faktorem je nepochybně věk (častější výskyt je u starších žen nad 50 let věku). Riziko vzniku rakoviny pochvy zvyšuje také nákaza HPV virem, který je zodpovědný i za rakovinu děložního čípku.
Projevy: Tumor se nemusí nijak projevit a může být nalezen náhodně při gynekologickém vyšetření. Jinak může způsobovat krvácení z pochvy, bolest při pohlavním styku, nebo v pokročilejších fázích onemocnění bolesti břicha lokalizované do podbřišku a příznaky postižení jiných orgánů metastázami.
Diagnostika: Nádor může být nalezen při běžném gynekologickém vyšetření, pro lepší přehlednost a přesný odběr vzorku se může k dovyšetření použít kolposkop. Je-li diagnóza potvrzena histologickým vyšetřením získaného vzorku, zahajuje se léčba.
Léčba: Základem léčby nádorů vaginy je chirurgický zákrok, u rozsáhlejších procesů lze volit i chemoterapii a ozařování. Prognóza do značné míry souvisí s rozsahem onemocnění při diagnóze. Zatímco menší nádory jsou léčitelné dobře, rozsáhlý proces s metastázami jen obtížně.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com