Rakovina řiti (odborně anu) je označení pro více nádorových procesů, které se mohou objevit v řitní oblasti. Většinou jde o poměrně nebezpečné nádory, naštěstí se však často začnou projevovat časně. Dodejme, že rakovinu řiti odlišujeme od rakoviny tlustého střeva. Rakovina řiti je ostatně oproti rakovině tlustého střeva velmi vzácná.
Pozn: Oblast řiti (anální oblast) je v podstatě dolní část konečníku (rektum). V oblasti řiti je odlišný povrchový epitel oproti hlubším částem konečníku a zbytku tlustého střeva, a proto se zde vyskytují i jiné typy nádorů, které pro zbytek tlustého střeva nejsou typické. Nejčastějším typem nádorů v řitní oblasti je nádor vycházející z dlaždicového epitelu (dlaždicobuněčný karcinom), který vystýlá zevní část konečníku. Kromě toho se může objevovat nádor vycházející ze žlázového epitelu (adenokarcinom), nebo některé nádory kůže (melanom). Vzácně jsou v této oblasti popisovány i nebezpečné sarkomy vycházející z pojivové tkáně.
Příčiny
Hlavním rizikovým faktorem vzniku rakoviny řiti je infekce HPV virem (vysoké riziko přenosu je například při análním styku). Kromě toho je vznik nádorů této oblasti častěji popisován u lidí s oslabenou imunitou a u kuřáků. U melanomu se rizikové faktory nijak zvlášť neliší od melanomů jinde na těle (viz příslušný článek) a pokud jde o sarkom, tak u něj přesné rizikové faktory většinou neznáme.
Projevy
Nádor rostoucí v řiti bývá poměrně brzy odhalen, protože způsobuje řadu příznaků. Člověk ho může nahmátnout jako bulku, nádorová tkáň může krvácet a někdy způsobuje bolest konečníku. Kromě toho může být přítomné svědění řiti, změny frekvence stolice a případně hlenovitý výtok.
Diagnostika
Nádor je obvykle objeven při proktologickém vyšetření (provádí chirurg nebo gastroenterolog), jeho součástí bývá rektoskopie (prohlédnutí řiti pomocí speciálního přístroje zasunutého do konečníku). Z nádorové tkáně je vhodné vzít vzorek tkáně na histologické vyšetření, které přesně určí podtyp nádoru. To je velmi důležité, protože jednotlivé výše zmíněné nádory reagují na různou léčbu. Další vyšetření (zejména CT vyšetření) jsou určená ke zjištění přítomnosti vzdálených metastáz.
Léčba
U malých dlaždicobuněčných nádorů lze obvykle použít ozařování v kombinaci s chemoterapií. Tato terapeutická kombinace je velmi účinná proti dlaždicobuněčnému karcinomu a díky ní se nemusí konečník chirurgicky odstraňovat s vytvářením trvalé kolostomie. Pokud jsou přítomny metastázy, bývá nasazována chemoterapie, prognóza je v tomto případě výrazně horší.
Terapie melanom a sarkomů spočívá zejména v kompletním chirurgickém odstranění, tyto nádory však mají celkově velmi nepříznivou prognózu.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com