Ramenní kloub (glenohumerální kloub) patří mezi velké klouby lidského těla.
Stavba ramenního kloubu
Ramenní kloub je tvořen dvěma kostmi. Hlavici kloubu tvoří proximální část kosti pažní (humerus) a kloubní jamku tvoří lopatka (přesněji její miskovitá cavitas glenoidalis). Kloub je klasicky ohraničen vazivovým pouzdrem. Specifické struktury kloubu jsou:
-
Labrum glenoidale – Jde o vazivově-chrupavčitý lem na okraji kloubní jamky. Zvyšuje stabilitu kloubu.
-
Svaly rotátorové manžety – Jde o čtveřici svalů (viz příslušný text), jejichž šlachy jsou v těsném kontaktu s kloubním pouzdrem. Zvyšují stabilitu kloubu.
-
Vazivová ligamenta – Jde o několik vazů v těsné blízkosti kloubu, z nichž nejvýznamnější jsou tři tzv. glenohumerální ligamenta (spojují různá místa lopatky s kostí pažní) a coracohumerální ligamentum (spojuje výběžek processus coracoideus lopatky s kostí pažní). Opět zvyšují stabilitu kloubu.
-
Burzy – Burzy (též bursy) jsou tíhové váčky vyplněné tekutinou. Vyskytují se v blízkosti kloubu, přičemž nejvýznamnější je subakromiální burza (mezi kloubním pouzdrem a výběžkem lopatky známým jako acromion). Burzy mají za úkol chránit kloub a jeho okolí před mechanickým přetížením.
Lokalizace ramenního kloubu a některé jeho větší vazy (© Claudia Krebs, UBC, Daniel Ho, UBC, Beatriz Martin, UBC et al, license: CC BY-NC-SA, upravil dr. Jiří Štefánek)
Význam ramenního kloubu
Ramenní kloub je nezbytný pro hybnost horní končetiny. Kloub je velice pohyblivý a umožňuje široké spektrum pohybů v oblasti ramene (flexe, extenze, addukce, abdukce, rotační pohyby aj.).
Průběh svalů rotátorové manžety v těsném vztahu k ramennímu kloubu (pravá lopatka, boční pohled na její laterální stranu, © Claudia Krebs, UBC, Daniel Ho, UBC, Beatriz Martin, UBC et al, license: CC BY-NC-SA, upravil dr. Jiří Štefánek)