RNA vakcíny jsou moderní skupinou vakcín, které fungují na principu RNA, tj. ribonukleové kyseliny. Oproti původnějším vakcínám jsou nejen velmi efektivní, ale i relativně jednoduché na výrobu. Prozatím budou využívány v boji s infekčními nemocemi, ale již se zkoumá i jejich efekt proti některým formám rakoviny.

 

Princip: Princip těchto vakcín je v podstatě geniální. Člověku je podána RNA, přesněji tzv mRNA (messenger RNA). Molekuly mRNA v našich buňkách mají zjednodušeně řečeno buňkám schopnost přikázat, co bude buňka vyrábět. Potřebuje buňka postavit nějaký protein? Využije část DNA ve svém jádře k tvorbě molekul mRNA a podle nich postaví bílkoviny jako podle stavebního plánu. Je to dosti složité, ale takto nám to k pochopení funguje.

A my toho procesu využijeme a již hotové molekuly mRNA dodáme injekční stříkačkou. A jakou stavební informaci tyto molekuly obsahují? Obsahují informaci o stavbě určitého bílkovinného antigenu, který je specifický pro mikroorganizmus (např. virus) způsobující určitou chorobu. Naše vlastní buňky začnou podle této mRNA zmíněný antigen vyrábět, což povede k tomu, že si vůči němu imunitní systém vytvoří odolnost. Antigen sám o sobě není nijak infekční. A co se stane s tou mRNA? Po využití je buňkou rozložena. Až se pak tělo někdy v budoucnu setká se skutečnou infekcí, bude imunitní systém již připraven a nemoc rychle přemůže.

Popis obrázku: mRNA proniká do buňky, v buňce je na ribosomu vytvořen cílový protein (antigen), ten se dostává na povrch buňky a tam ho rozpozná imunitní systém a naše tělo si tak vytvoří odolnost proti dané nemoci.

 

Využití: V nejbližší době (psáno v prosinci 2020) budou zřejmě schváleny RNA vakcíny určené proti viru SARS-CoV-2 způsobující chorobu COVID-19. Ve výzkumu jsou RNA vakcíny proti některým typům rakoviny. Ty by měly fungovat například tak, že cíleně do nádorových buněk se vpraví mRNA, která přinutí buňky vyrobit a na svém povrchu vystavit takové proteiny, které způsobí, že budou zlikvidovány imunitním systémem.

 

Výhody: Jakmile má laboratoř potřebné know-how a přístrojové vybavení, je výroba RNA vakcín relativně jednoduchá, levná a rychlá. Vakcíny neobsahují žádný infekční mikroorganizmus, jsou dobře tolerovány a mají vysokou účinnost. Průběh syntézy antigenu probíhá v cytoplazmě a nijak nezasahuje do jaderné DNA. Lidsky řečeno: RNA vakcína nemění DNA informaci buňky.

Pozn: Pokud se bojíte toho, že vám podobná vakcína způsobí genetickou mutaci v buňce, ač pro to nic nesvědčí, pak malá otázka: Kouříte a pijete příležitostně, nebo dokonce pravidelně alkohol? Látky přítomné v kouři a alkohol mají na rozdíl od RNA vakcín prokázané mutagenní schopnosti...

 

Nevýhody: Zatím nejsou známy nějak drastické nevýhody, po aplikaci vakcíny se poměrně často objevují nepříjemné příznaky charakteru krátkou dobu trvajících chřipkovitých příznaků, zarudnutí a bolesti v místě vpichu apod. Jako u všech vakcín (a v podstatě i prakticky všech ostatních léků) nelze samozřejmě ani u RNA vakcín vyloučit velmi vzácné těžší alergické reakce včetně anafylaktického šoku.


Zdroje
https://www.nature.com
https://www.phgfoundation.org

 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů