Rýma (odborně rhinitida [rinitýda]) je zánětlivé onemocnění dutiny nosní. Jde o běžné onemocnění, kterým pravidelně trpí většina z nás, někteří i vícekrát ročně.
Příčiny
Většinou se jedná o infekční záněty virového původu, viry se na sliznici dutiny nosní a nosohltanu dostanou ze vzduchu (kapénková infekce). Sliznice dutiny nosní oslabená virovou infekcí se nicméně může stát vhodným cílem pro bakterie a zánět se změní na bakteriální. Zcela speciálním typem rýmy je rýma alergická, která je formou alergie.
Projevy
Příznaky rýmy zná asi každý. Kromě celkové nevůle a únavy je přítomna zvýšená teplota, pocit plného nosu, kýchání, vysmrkávání hlenů a ztráta čichu (daná otokem sliznice). U bakteriálního zánětu může dojít k vysmrkávání nazelenalých hlenů, někdy i příměsi hnisu. Nepříjemná je forma infekční rýmy, která postihuje zadní část nosohltanu, a kterou označujeme jako zadní rýmu (více viz příslušný text). Bakteriální zánět dutiny nosní se navíc může nepříjemně komplikovat vznikem zánětu dutin nebo zánětu středního ucha. Alergická rýma mívá náhle vzniklé příznaky po kontaktu s alergenem, které zase poměrně rychle vymizí.
Diagnostika
U infekční rýmy se většinou žádná diagnostika neprovádí. Pouze pokud se stav nelepší a máme podezření na přítomnost bakteriálního zánětu, je vhodné provést vyšetření CRP z krve a provést výtěr z dutiny nosní. U vysokého CRP a pozitivního výtěru pak mohou být předepsána antibiotika.
Léčba
Virová rýma se moc léčit nedá. Pravidelné smrkání umožní odvádět hlen, jinak se doporučuje klid, dostatek teplých tekutin, případně léky na snížení teploty. Poměrně oblíbené jsou léky k místní aplikaci do nosu, které snižují otok sliznice (tzv. dekongestanty). Ty by ale neměly být užívány dlouhou dobu, protože mohou sliznici nosu poškodit. Pokud máme důvodné podezření na nasednutí bakteriální infekce, předepisujeme antibiotika. Alergickou rýmu léčíme protialergickými léky, poměrně často antihistaminiky.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org