Semenný váček (vesicula seminalis) je součástí pohlavního ústrojí muže a lze ho označit jako druhotnou pohlavní žlázu. Semenné váčky jsou dva, jsou lokalizovány v pánvi za močovým měchýřem a oba ústí do stranově příslušného ductus deferens. Vzniklý vývod pak označujeme jako ductus ejaculatorius a ten pak ústí uvnitř prostaty do močové trubice.
Struktura semenného váčku
Semenný váček je tvořen zejména žlázovým epitelem (tvořen cylindrickými a bazálními buňkami), hlouběji je přítomna vazivová lamina propria a pak hladká svalovina. Na povrchu žlázy je tenká vrstva peritonea.
Funkce semenného váčku
Semenný váček je žláza vytvářející tekutinu, která tvoří podstatný objem spermatu (přes 70%). Tekutina je zásaditá, je bohatá na prostaglandiny a fruktózu, umožňuje výživu spermií, prodlužuje jejich přežití v ženském pohlavním ústrojí a usnadňuje jim dosažení vajíčka.
Proč je to důležité?
-
Seminální váčky nebývají postiženy chorobami až tak často, týkají se jich zejména záněty a výskyt maligních tumorů.
-
Záněty semenných váčků obvykle doprovází záněty dalších částí pohlavní soustavy, především prostaty. Bývají spíše akutní a bakteriální, symptomy odpovídají zánětu prostaty, léčba je antibiotická.
-
Primární maligní tumory semenných váčků jsou vzácné, spíše bývají napadeny přímým prorůstáním tumoru z okolí (typicky pokročilé tumory prostaty).