Šourek (scrotum - skrotum) je kožní vak u muže, v němž jsou uloženy externí pohlavní orgány, tj. varle, nadvarle a dolní část funiculus spermaticus.
Funkce
Hlavní význam šourku je uchovávání a ochrana výše zmíněných orgánů. Důležité je, že v šourku je možné uchovávat relativně stabilní teplotu, která je o několik stupňů nižší, než je teplota v dutině břišní. A tato nižší teplota je nezbytná pro spermatogenezi.
Regulace teploty v šourku
Regulace teploty je umožněna pomocí funkce dvou svalů známých jako musculus cremaster a musculus dartos. Při zvýšení teploty v šourku se tyto svaly uvolňují a varle i šourek se posouvají dolů a teplota v nich klesá. Při poklesu teploty se naopak oba svaly kontrahují, to vytahuje varle i šourek vzhůru a teplota v nich roste.
Cévy a nervy šourku
Tepenná krev do šourku přitéká drobnými větvemi z obou ilických tepen (arteria iliaca externa i arteria iliaca interna). Žilní krev z povrchu odtéká menšími spojujícími se žilami do pravé i levé vena femoralis, žilní krev z hlubších struktur skrota odtéká do plexus pampiniformis. Lymfatické cévy z šourku ústí do tříselných lymfatických uzlin.
Inervace šourku je zajištěna drobnými větvemi více nervů vycházejících z plexus lumbalis a plexus sacralis.
Proč je to důležité?
-
U varikokély se obvykle objevuje viditelné rozšíření podkožních žil na povrchu šourku. Více o varikokéle najdete v příslušeném textu.
-
Porucha sestupu varlat do šourku se označuje jako kryptorchismus. Jde o stav ohrožující správnou funkci varlat a přečíst si o něm můžete v příslušném textu.