Spolknutí cizího tělesa je v medicíně relativně běžný problém. Nejčastěji se s ním zřejmě setkávají pediatři, ale vyskytuje se i u dospělých lidí. U dospělých se s ním můžeme vyskytnout při nějakém omylu, nebo v rámci záměrného činu (např. psychiatričtí pacienti, vězni). Přístup k této problematice musí být individuální a dobrá zpráva je, že v mnoha případech jde o mnohem méně vážnou situaci než u vdechnutí cizího tělesa. Nejde to však zevšeobecňovat. V zásadě musíme zhodnotit spolknutý předmět na základě jeho velikosti, nebezpečnosti a rizikovosti stran jeho zaseknutí v trávicí trubici. Určitá výhoda je, že řada větších a ostřejších předmětů se zasekne v oblasti žaludku, který má relativně silnou a odolnou stěnu a navíc je z něj lze poměrně často vytáhnout (viz níže).
Projevy a komplikace: V řadě případů se spolknuté těleso nijak neprojevuje. Platí to zejména pro menší tělesa, která volně projdou trávicím traktem. O větších a ostrých předmětech jsem se již zmiňoval. Pokud se zaseknou v žaludku, nemusí až do jejich vytažení žádné potíže způsobit (při delším tlaku na žaludeční sliznici mohou způsobit vznik vředu), ale při průchodu do střev může dojít v některém místě k jeho protržení. Kromě toho jakékoliv větší spolknuté těleso může střevo některém jeho místě zcela ucpat za vzniku příznaků střevní neprůchodnosti. Toto riziko celkem logicky roste u případů, kdy je střevo z nějakého důvodu již předtím zúženo.
Speciálně bych chtěl zmínit problematiku baterií a magnetů. Nebezpečné komplikace mohou nastat při spolknutí knoflíkové baterie. Ta často zůstane již v jícnu, kde může tamní sliznice velmi rychle poškodit a způsobit protržení jícnu. Magnety se zdají neškodné, ale ve skutečnosti dokáží být vysoce nebezpečné. Jeden magnet nemusí nijak vadit, ale spolknutí dvou a více magnetů, či spolknutí jednoho magnetu a kovového předmětu dokáže být smrtelně nebezpečné. Nebezpečí spočívá v tom, že dva magnety, nebo magnet a kovové těleso nacházející se v dané chvíli na různých místech střevních kliček se k sobě přiblíží a „přicvaknou“ přes střevní stěnu, čímž velmi zjednodušeně řečeno k sobě „přilepí“ různé části střeva a mohou způsobit proděravění jeho stěny s fatálními následky.
Zajímavost z mé praxe. Pacient spolknul devět pastelek a jejich úlomků. Několik jich vidíme v žaludku při gastroskopii.
Diagnostika: Kromě vlastní anamnézy lze přítomnost cizího tělesa v trávicí trubici zjistit některou ze zobrazovacích metod, ideálně pomocí rentgenu. Samozřejmě platí, že rentgen nejlépe zobrazí kovové předměty, ale i velké nekovové předměty mohou být na snímku viditelné jako podezřelé stíny. Přesnější zobrazení by mohlo přinést CT vyšetření, ale to se v praxi provádí méně často. A samozřejmě nelze zapomenout na gastroskopické vyšetření, které může odhalit cizí předměty v jícnu, žaludku a části dvanáctníku.
Léčba: Jak bylo řečeno výše, přistupujeme k této problematice individuálně. Zejména u dětí, které spolknou nějakou minci, nebo jiný drobný neostrý předmět, lze počkat, až objekt projde trávicí trubicí a odejde se stolicí. Ostré a jinak nebezpečné předměty je nutné z trávicího traktu odstranit, obvykle se to provádí pomocí endoskopického přístroje (tj. při již zmíněné gastroskopii), který dokáže za pomoci různých nástrojů vytáhnout cizí tělesa z jícnu, žaludku a případně i z nejhornější části tenkého střeva.
Pokud není možné těleso odstranit endoskopicky, nebo pokud se dostane dále do střeva a tam se zasekne, je možné jedině chirurgické řešení.
Pastelky postupně vytahuji ven. Teoreticky nejde o obtížnou věc. Kolem pastelky se jako laso zachytí endoskopická klička vysunutá z endoskopického přístroje, která se musí umístit na konec pastelky. Na obrázku je takto právě zachycena modrá pastelka. Následně je celý přístroj i s pastelkou vytáhnut jícnem ven. Tento postup se opakuje, dokud nejsou všechny pastelky odstraněny. Snadno se řekne, hůře se udělá...
...nicméně po více než hodině práce je hotovo a všechny pastelky (a jejich části) jsou extrahovány z žaludku.