Spondylolýza je onemocnění páteře, přesněji řečeno některého z obratlů. Nejčastěji jsou postiženy obratle bederní a vzniklý stav se může snadno komplikovat kvůli vzniklému narušení stability páteře. Podstatou spondylolýzy je zlomenina obratlového oblouku vedoucí k narušení struktury oblouku postiženého obratle.
Schéma - spondylolýza komplikovaná spondylolistézou
Příčiny: Přesná příčina spondylolýzy není známá. Objevuje se typicky v oblasti bederní páteře a jako vyvolávající faktor může působit úraz nebo velké přetížení při sportu, nebo jiné fyzicky náročné činnosti. Spondylolýza se poměrně často objevuje u mladých dospívajících lidí, a proto se za jeden z rizikových faktorů jejího vzniku považují i růstové změny.
Projevy: Spondylolýza se typicky projevuje bolestí zad v místě postiženého obratle, potíže se obvykle zhoršují při pokusu o záklon. V případě poškození lokálních míšních nervů mohou bolesti vystřelovat do jedné nebo obou dolních končetin. Spondylolýza může být komplikována spondylolistézou, což je stav, kdy dojde k posunu obratle směrem dopředu. Obratel postižený spondylolýzou je k tomuto náchylnější.
Diagnostika: Diagnóza spondylolýzy může být učiněna na základě popisovaných obtíží a rentgenového snímku páteře. V případě potřeby může být k přesnějšímu zhodnocení nálezu doplněno CT nebo MR vyšetření páteře.
Léčba: Samotná nekomplikovaná spondylolýza se většinou léčí konzervativně, je doporučen klid, zákaz zvedání těžkých břemen a větší fyzické aktivity, užívají se léky proti bolesti a pak se postupně začíná s šetrnou rehabilitací. Pouze výjimečně je nutné provádět operační zákrok na páteři s cílem normalizovat narušené anatomické poměry.