Stresový vřed je označení pro vznik žaludečního nebo dvanáctníkového vředu, který vznikl v důsledku stresové situace.

Příčiny: Jak je zmíněno výše, příčinou je určitá stresová situace. Ovšem pozor, nemáme na mysli ten stres, o kterém mluvíme v běžném životě. Zde máme na mysli situaci, která vyvolává výraznou fyzickou zátěž organizmu. Stresová ulcerace se může vytvořit u pacientů v těžkých stavech hospitalizovaných na JIP nebo ARO. Riziko je vyšší u stavů po větších operacích, u nestability krevního oběhu, u šokových stavů, u těžších případů srdečního selhávání, u otrav krve apod. Principem vzniku vředu je zhoršení prokrvení sliznice žaludku a-nebo dvanáctníku, která v určitém místě začne odumírat za vzniku vředu. Důležitým faktorem pro vznik a zvětšování vředu je samozřejmě tvorba žaludeční kyseliny a případné podávání léků narušujících obranyschopnost žaludeční sliznice (kortikoidy, nesteroidní protizánětlivé léky).

Specifickou formou stresových vředů je tzv. Curlingův vřed vznikající u popálených lidí a Cushingův vřed vznikající u lidí s nitrolebním přetlakem.

 

Projevy: Stresový vřed vzniká poměrně rychle. Bolesti břicha popisované u běžné vředové choroby nemusí být přítomny, nebo není nemocný člověk ve stavu, aby je vnímal, nebo o nich někomu řekl. Prvním příznakem tak může být až krvácení vředu (objevuje se meléna nebo zvracení krve) nebo jeho protržení.

 

Diagnostika: Diagnostika se nijak neliší od běžných žaludečních a dvanáctníkových vředů. Základní diagnostickou metodou je gastroskopie, která umožní vřed najít, prohlédnout a v případě komplikací i ošetřit. Oproti „běžným“ vředům mohou být stresové vředy častěji vícečetné, nebo se na sliznici žaludku nacházejí v méně obvyklých lokalizacích (např. v horní části žaludku).

 

Terapie: V prevenci i terapii nekomplikovaných stresových vředů se používají léky ze skupiny blokátorů protonové pumpy. Dají se aplikovat i nitrožilně a alespoň malá preventivní dávka je u nemocných v těžkých stavech doporučeníhodná. Komplikace vředu se řeší endoskopicky (ošetření krvácení) nebo chirurgicky (operace prasklého vředu).


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů