Jak si můžete přečíst v textu věnovaném tuberkulóze, jedná se o infekční onemocnění, které se projevuje vznikem granulomatózního zánětu, a které je způsobeno bakteriemi ze skupiny mykobakterií. Ačkoliv typické je postižení plic, tak mykobakterie mohou napadnout prakticky jakoukoliv tkáň v těle včetně trávicího traktu.
Příčiny
Střevní tuberkulóza je v civilizovaných státech vzácná, setkávají se s ní nicméně lékaři v rozvojových zemích jako například v afrických státech. Střevní infekce může vzniknout buď po požití infekčních mykobakterií s potravou nebo tekutinami, nebo krevním rozšířením mykobakterií z jiného ložiska.
Projevy
Střevní tuberkulóza může mít více forem, nicméně nejčastější je postižení posledního úseku tenkého střeva před jeho vyústěním do střeva tlustého. Tento úsek se odborně označuje jako terminální ileum. Obraz choroby je velmi podobný typické formě Crohnovy nemoci, s níž je velmi snadné si tuberkulózní proces splést*. Příznaky zahrnují noční pocení, průjmy, bolesti břicha, křeče a úbytek na váze. Pokud by zánět způsobil ucpání střeva, pak se objeví příznaky střevní neprůchodnosti.
* Odlišení je důležité stran terapie. Crohnova nemoc se totiž v zásadě léčí imunosupresivy, jejichž podání by tuberkulózu mohlo naopak výrazně zhoršit.
Diagnostika
Rozšíření stěny střeva je patrné na ultrazvuku nebo na CT vyšetření, pro stanovení diagnózy je nicméně nutné provést kolonoskopii, kdy lékař přístrojem nasonduje zmíněné terminální ileum a vezme z něj vzorky k histologickému vyšetření. Další důležité vyšetření je provedení Quantiferon testu, který bude pozitivní.
Léčba
Léčba se nijak výrazně neodlišuje od jiných forem tuberkulózy. Podávají se léky ze skupiny antituberkulotik, terapie musí být dlouhodobá. Akutní závažné komplikace, jako je zmíněná střevní neprůchodnost, mohou být řešitelné pouze chirurgicky s odstraněním postiženého střevního úseku.
Zdroje
https://www.sciencedirect.com
https://emedicine.medscape.com