Sulperazon je kombinované antibiotikum, které lze zařadit do skupiny cefalosporinů 3. generace. Účinnými složkami preparátu je cefoperazon a sulbaktam.
Princip: Cefoperazon narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím a tím je přímo zabíjí. Řada bakterií si ovšem dokáže proti tomuto a podobným antibiotikům vytvořit rezistenci a to tak, že molekuly antibiotika poškozuje pomocí enzymu zvaného beta-laktamáza. Sulbaktam v tomto preparátu beta-laktamázu blokuje a tím molekulu cefoperazonu chrání.
Využití: Sulperazon se běžně nepoužívá, předepisujeme ho však u těžkých infekcí u hospitalizovaných pacientů. Může pomoci u otrav krve, které mají původ v močových infekcích včetně zánětů ledvin nebo v zápalech plic. Využit může být i u nitrobřišních infekcí a nebezpečných zánětů mozkových blan. Narozdíl od řady jiných antibiotik účinkuje proti infekcím způsobeným bakterií pseudomonas aeruginosa.
Podávání: Záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Sulperazon existuje pouze ve formě prášku k přípravě injekčního roztoku, obvykle se podává 2x denně. Celková denní dávka jsou 4 gramy, ta může být ovšem dále navýšena.
Nevýhody: Text o nežádoucích účincích antibiotik najdete v tomto odkazu. Sulperazon je většinou dobře snášen, někdy se objeví trávící obtíže nebo méně závažné alergické reakce. Měli bychom být ostatně opatrní s předepisováním cefalosporinových antibiotik pacientům alergickým na penicilin – jsou zde totiž časté zkřížené alergie.