Syndrom kubitálního tunelu (kanálu) patří mezi tzv. úžinové syndromy na horní končetině. Úžinové syndromy jsou typické útlakem určitého nervu v místě některého anatomicky podmíněného zúžení. Nejznámějším příkladem těchto syndromů je syndrom karpálního tunelu.
Příčiny: Vlastní kubitální kanál je anatomická oblast, kterou najdeme na zadní vnitřní straně loketního kloubu horní končetiny. Podstatou syndromu kubitálního tunelu je útlak nervu známého jako nervus ulnaris (loketní nerv). Tento nerv probíhá v oblasti lokte zmíněným kubitálním kanálem blízko povrchu těla a může zde být snadno poškozen. Důvody vzniku syndromu jsou mnohdy nejasné, ale tendenci k jeho objevení mají lidé, kteří často ohýbají horní končetinu v lokti, případně kteří se loktem často opírají o tvrdou podložku.
Projevy: Při útlaku příslušného nervu se objeví příznaky jeho poškození, které jsou nejpatrnější v oblasti ruky. Postižený si stěžuje především na brnění ruky, kdy jsou postiženy zejména malíček, prsteníček a prostředníček. Kromě brnění se objevuje i bolest ruky a bolest v oblasti lokte. Pokročilejší formy mohou způsobovat i poruchy kožní citlivosti a v nejhorším případě i narušení funkce některých svalů, což na nemocné ruce způsobí poruchu úchopu.
Diagnostika: Podezření na syndrom vzniká na základě zmíněných potíží, narušení funkce ulnárního nervu může být stanoveno pomocí EMG vyšetření.
Léčba: Základem konzervativní terapie je nenamáhání postižené horní končetiny, podávají se nesteroidní protizánětlivé léky a případně mohou pomoci některé rehabilitační postupy. Pokud se stav nelepší a nereaguje na konzervativní léčbu, může být nutné operační řešení, při kterém je oblast kubitálního kanálu chirurgicky zpřístupněna a ulnární nerv je uvolněn.