Tepny jsou cévy, které vedou okysličenou krev k jednotlivým tkáním a orgánům. Jedinou výjimkou jsou plicní tepny (arteriae pulmonales), které vedou odkysličenou krev z pravé komory do plic (viz srdeční oddíly). Největší systémovou tepnou je aorta a všechny ostatní tepny jsou v podstatě její větve (opět s výjimkou plicních tepen).

Z aorty odstupují menší tepny, ty se dále rozdělují na menší větve a nejmenší tepny označované jako arterioly následně vstupují do kapilárního řečiště. Pro zajištění kvalitnějšího zásobení tkání řada tepen vzájemně anastomozuje.

Seznam hlavních tepen najdete zde.

 

 

Stěna tepen

Stěna větších tepen má tyto vrstvy:

  • Tunica intima - Jde o nejvnitřnější vrstvu, je tvořena endotelem a hlubším vazivem

  • Tunica media - Jde o prostřední vrstvu, která obsahuje hladké svalové buňky a vazivo (zejména elastin).

  • Tunica externa (adventitia) - Jde o zevní vrstvu, je bohatá na vazivo (kolagen, elastin). U velkých tepen v ní probíhají malé cévy, které mají tyto velké tepny vyživovat (cévy cév - vasa vasorum) a také v ní probíhají nervová vlákna.

 

Pružníkové a svalové tepny 

1. Pružníkové tepny jsou velké tepny, které jsou nejblíže srdečním komorám. Typickým příkladem je aorta. Tyto tepny mají v tunica media velké množství elastinu (tedy jsou pružné) a díky tomu jsou schopny kompenzovat tlakové změny při srdeční činnosti. Během systoly se díky elastinu snadněji roztahují a tím snižují tlak, který musí srdce během svého stahu překonat (tzv. afterload), zatím v období diastoly se smršťují.

 

2. Svalové tepny jsou menší tepny, které jsou vzdálenější od srdce a bližší kapilárnímu řečišti. Ve stěně těchto cév dominuje hladká svalovina, která se může dle potřeby kontrahovat s výsledným zúžením lumen (vazokonstrikce), nebo naopak uvolnit (vazodilatace). Tím se mění odpor protékající krvi a to umožňuje regulaci prokrvení jednotlivých tkání a zároveň regulaci krevního tlaku.

 

Proč je to důležité?

Existuje řada onemocnění, která se týkají tepen, v jejich důsledku může dojít k narušení dodávek kyslíku a živin jednotlivým tkáním.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů