15. Léčba demencí a poruch chování v seniu
Při léčbě demence a nasedajících poruch chování je velmi důležité vyloučit primární organické onemocnění, které může vyvolat dekompenzaci stavu. Příkladem je dehydratace, hypotyreóza, minerálové dysbalance, infekce (mohou probíhat bez febrilií), anemie a další. Léčbou těchto poruch se může psychický stav výrazně zlepšit.
Dále je v rámci přístupu demence a příslušných poruch chování vhodné preferovat preventivní nefarmakologické postupy – pobyt ve známém domácím prostředí, pravidelný režim, jednoduchá komunikace včetně non-verbální, prevence senzorické deprivace, přítomnost blízkých lidí, čtení, poslech známé hudby, kontakt s domácími zvířaty apod. Praktický lékař může pomoci při zajištění příspěvku na péči a dlouhodobého ošetřování.
Demence
Základem farmakoterapie Alzheimerovy demence a demence s Lewyho tělísky jsou kognitiva, která předepisuje neurolog, psychiatr, či geriatr. Patří mezi ně centrální inhibitory acetylcholinesterázy, která jsou podávaná u lehkých a středních forem demence. V kombinaci s bradykardizujícími léky mohou vyvolat těžší bradykardie. Dalším kognitivem je memantin indikovaný u těžších forem demence.
Psychomotorický neklid
Při psychomotorickém neklidu jsou ideální některé léky ze skupiny neuroleptik, zejména tiaprid (Tiapridal 100 mg tbl či injekce) a melperon (Buronil 25 mg tbl cca 3x denně), dobrý efekt má také risperidon (např. Risperdal do 2mg denně) Při akutním neklidu lze podat haloperidol 2,5-5mg nárazově.
CAVE: Typická neuroleptika (např. zmíněný haloperidol a melperon) by se neměla podávat pacientům s parkinsonským syndromem, mohou jim výrazně zhoršit příznaky a ohrozit je na životě.
Deprese
Lékem volby jsou SSRI antidepresiva kromě fluoxetinu (dlouhý poločas). Riziková jsou antidepresiva 1. generace, která mají anticholinergní působení a mohou zhoršit projevy demence.
Úzkost
Ideální je prevence úzkostných stavů pomocí SSRI antidepresiv, při současné nespavosti je s výhodou podání trazodonu (Trittico) nebo mirtazapinu (Mirtazapin). Je-li to možné, doporučuje se vyhýbat se benzodiazepinům, při akutní úzkosti je však podat nárazově lze (ideálně krátce působící oxazepam).