20. ATB a chemoterapeutika u infekcí dýchacích cest

 

Celkově platí, že při podezření na virové záněty dýchacích cest se ATB snažíme nepodávat, při rozhodování bereme v potaz klinický nález, celkový stav, délku trvání obtíží a elevaci CRP.

 

Akutní faryngitida – Většinou je virová, asi ve 20% případů ji nicméně vyvolává streptokok. V takovém případě je indikován fenoxymetylpenicilin (např. Ospen 1500 á 8 hod na 10 dnů). U nespolupracujících pacientů je možný penicilin G 1,5-3 mil. j. i.m. á 24 hod.

 

Tonsilitida – Vzhledem k tomu, že nejčastějším vyvolávajícím faktorem jsou streptokoky, je lékem první volby perorální PNC (Ospen, Penbene apod.) na 10 dnů. Při alergii je nejčastější alternativou klaritromycin. V případě gonokokové faryngitidy je nutné ji hlásit a zaléčit Amoxicilin 1g á 8 hod minimálně na 7 dnů. U nespolupracujících pacientů je opět možný penicilin G 1,5-3 mil. j. i.m. á 24 hod.

 

Infekční mononukleóza – Doporučují se kortikosteroidy (Solu-Medrol 40mg i.v. na 3 dny), při zhoršujícím se nálezu na mandlích lze podat ATB – metronidazol (Entizol 250mg 2-2-2).

 

Pertusse – Lékem volby je klaritromycin 500mg tbl á 12 hod, alternativu je cotrimoxazol 960mg á 12 hod. Léčba by měla trvat minimálně 14 dnů!

 

Sinusitida – Obvyklým etiologickým agens jsou streptokoky a hemofilus influenzae. Z ATB se nejčastěji doporučuje amoxicilin. Alternativou je amoxicilin+klavulanát (Amoksiklav), lze i ampicilin/sulbaktam (Unasyn).

 

Otitis media - Z ATB se opět nejčastěji používá amoxicilin, případně amoxicilin + klavulanát (Amoksiklav). Podat lze i ampicilin/sulbaktam (Unasyn).

 

Epiglotitida – Základním ATB je opět amoxicilin+klavulanát (Amoksiklav), lze podat i cefalosporin 3. generace. Je samozřejmě plně indikována hospitalizace a parenterální podání.

 

Akutní tracheobronchitida – U akutní bakteriální bronchitidy podáváme amoxicilin. Při akutní exacerbaci chronické bronchitidy podáváme nejčastěji amoxicilin+klavulanát. Je-li podezření na atypickou etiologii, podává se doxycyklin 200 mg á 24 hod po 7-10 dnů nebo klaritromycin 500 mg á 12 hod na 7-10 dnů.

 

Pneumonie – Při ambulantní léčbě je základem terapie typických pneumonií amoxicilin, případně amoxicilin+klavulanát u polymorbidních a rizikových pacientů. U atypických je první volbou klaritromycin nebo doxycyklin. U těžšího průběhu (nebo v případě nejistoty) lze obě ATB kombinovat.

 

Pozn.: Obvyklá dávka amoxicilin+klavulanátu je u běžného dospělého člověka bez vážných komorbidit 1 g á 8 hod na 7 dnů 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů