26. Léčba průjmů a zácpy
V zásadě bychom měli vědět, že průjmy i zácpa mohou být primární (tj. vyskytovat se samy o sobě) i sekundární (jde o příznaky jiných chorob), akutní i chronické. Průjem i zácpu lze léčit symptomaticky, ale je-li přítomno jiné vyvolávající onemocnění, měli bychom se soustředit i na jeho terapii.
Terapie zácpy
Symptomatická terapie zácpy se soustřeďuje na zlepšení odchodu stolice. Pomoci mohou režimová opatření a farmakoterapie.
Z režimových opatření lze jmenovat pravidelný pohyb, dostatečný přísun tekutin a strava obsahující vlákninu.
Z farmakoterapie se využívají zejména laxativa, která můžeme rozdělit do více skupin.
a) osmotická laxativa - zvyšují osmotickou nálož střeva a vážou v něm vodu - Lactulosa
b) kontaktní laxativa - dráždí sliznici - Guttalax, Regulax, glycerinový čípek
c) laxativa zrychlující peristaltiku - prokinetika
- Speciálně bych zmínil některé hořké projímavé tekutiny, jako je volně prodejná Zaječická hořká voda. Řada pacientů s úpornou zácpou má dobré zkušenosti.
Terapie průjmu
Akutní průjmy jsou obvykle infekčního rázu, v drtivé většině je lze zvládnout pouze symptomaticky dostatečným příjmem tekutin, které brání dehydrataci.
Někdy se podává diosmectit (Smecta), živočišné uhlí, probiotika a střevní dezinficiencia Ercefuryl a Endiaron. Také bych zmínil řadu pozitivních zkušeností s preparátem Tasectan (tanin + želatina + u některých typů i probiotika). Pouze u těžších bakteriálních infekčních průjmů lze podat antibiotika, poměrně účinný je rifaximin (Normix) a speciálně u klostridiových kolitid se podává vankomycin, nebo metronidazol.
U chronických průjmů se symptomaticky často používají léky tlumící střevní peristaltiku, jako je loperamid (Reasec, Imodium).