27. Léčba vředové choroby gastroduodenální a refluxní nemoci jícnu
Léčba vředové choroby
Léčba neakutních forem vředové choroby vyžaduje režimová opatření (ideálně nekouřit a omezit alkohol, neužívat NSA) a terapii PPI. Běžná dávka je omeprazol 20mg 1-2x denně, nebo pantoprazol 40mg 1-2x denně.
Součástí terapie by měla být eradikace H.Pylori, je-li prokázána jeho pozitivita.
Ideální je 1 týdenní trojkombinace PPI + amoxicilin + klaritromycin.
Eradikaci je vhodné za 4 týdny zkontrolovat dechovým testem, nebo endoskopicky.
Při selhání eradikace je vhodno ji zopakovat a prodloužit na 10-14 dnů. Při dalším neúspěchu je vhodná kombinace PPI + amoxicilin + metronidazol
Při akutním krvácení je pacienta nutno hemodynamicky stabilizovat, podat 80 mg pantoprazolu i.v. a následně endoskopicky zhodnotit. Při trvajícím krvácení, nebo viditelné cévě v lézi je nutné endoskopické ošetření (obvykle opich adrenalinem, APC, nasazení klipu). Při opakovaném selhání endoskopické léčby je nutné chirurgické řešení.
Při akutní perforaci vředu je primární léčba chirurgická s následnou terapií farmakologickou a režimovými opatřeními.
Léčba refluxní nemoci
V terapii kyselého refluxu obvykle pomohou režimová opatření (nespat v horizontální poloze, nejíst před spaním, omezit kouření, kávu, alkohol a kolové nápoje) a kombinace PPI + prokinetika (zejména itoprid). Lze zahájit méně intenzivní terapii a tu postupně eskalovat, nebo naopak zahájit intenzivní terapii s následnou deeskalací.
U zásaditého refluxu z duodena mohou mít vliv prokinetika a případně Ursosan 1x denně (ten ovšem nemůže praktický lékař psát).
V případě současné přítomnosti větší hiátové hernie může být při selhání farmakoterapie indikována fundoplikace jícnu.