32. Péče o vybraná onkologická onemocnění v ordinaci VPL
Podstatou této otázky je fakt, že na praktické lékaře přechází povinnost dispenzarizovat pacienty v remisi po terapii nádorových onemocnění. Vyšel i doporučený postup a jak se dalo očekávat, jde o řadu tabulek, které říkají, co a jak často vyšetřovat. Učit se toto nazpaměť považuji za nesmysl, ale určitě je dobré orientačně vědět, co vyšetřovat, a mít doporučené postupy při ruce.
(Pozn.: Jinak je jistě možné jako součást této otázky hovořit o screeningové péči nádorových onemocnění v ordinaci VPL - jde o kolorektální karcinom, nádory plic, nádory prsu a adenokarcinom prostaty. Více najdete v otázce terapie č. 31 - https://www.stefajir.cz/terapie-31.)
Cílem dispenzarizace pacientů v remisi je včas zachytit známky případného relapsu onemocnění a tím umožnit zahájení časné onkologické terapie. Do péče praktického lékaře může pacienta předat onkolog, vychází se z doporučených postupů, ale u konkrétního pacienta může být schéma dispenzarizace individulizováno. Dispenzarizace bývá pevně daná po dobu 10 let od primární onkologické léčby, pak je individuální.
Prohlídka u vybraných onkologických onemocnění
Prohlídka zahrnuje doplnění anamnézy, kontrolu očkování, kompletní fyzikální vyšetření včetně kůže, per rectum, u mužů vyšetření varlat a u žen vyšetření prsů s poučením o samovyšetřování. Laboratorní vyšetření zahrnuje glykemii, urea, krea, JT, FW, CRP, KO, moč ch+s a případně další náběry doporučené onkologem.
Kromě toho se doporučují preventivní vyšetření:
a) EKG ve 40 letech a pak dále á 4 roky
b) TOKS od 50 let věku á 1 rok a od 55 let věku á 2 roky, případně screeningová kolonoskopie á 10 let při neg. nálezu
c) u žen mamografie od 45 let věku á 2 roky
Dále jsou nutná speciální vyšetření u jednotlivých typů tumorů:
Nádory varlat – tu markery, RTG plic, CT břicha a pánve
Maligní melanom – frekvence kontrol bývá individuální, není jasný vliv na přežití
Karcinom prsu – mamografie á 1 rok na 10 let, pak dle screeningu
Karcinom plic – první roky časté kontroly vč. zobraz. metod
Karcinom prostaty – kontroly PSA
Nádor mozku – pravidelně magnetická rezonance
Kolorektální karcinom – CEA, CT hrudníku a břicha, kolonoskopie 1x v prvním roce, při nálezu rizikového adenomu (high-grade / vilózní / nad 1cm) za rok, jinak za 3-5 let
Anální karcinom – rektoskopie
Karcinom ledviny – pravidelně zobrazovací metody
Karcinom ovaria – pravidelně CA 125
- Výše zmíněné bych se neučil moc detailně, v praxi to stejně není až tak podstatné. Ze zkušenosti nám onkologické pracoviště při předání pacienta přesně napíše, jaká doplňková vyšetření a v jaké frekvenci doporučují. Existuje i Doporučený postup pro jednotlivá onkolog. onemocnění, ale rozhodně bych se ho na zkoušku neučil nazpaměť. Zabralo by to moc času a energie a nemá to smysl - v případě potřeby se do něj stačí podívat.