34. Fyzikální terapie – rozdělení dle druhů aplikované energie a podle hlavního účinku, obecné kontraindikace fyzikální terapie

 

Fyzikální terapie je důležitou součástí rehabilitačních postupů, jde o využití různých typů fyzikální energie v prevenci a léčbě onemocnění, přičemž dominují choroby pohybového aparátu.

 

Podle typu využité energie můžeme rozdělit fyzikální terapii na tyto formy:

1. Mechanoterapie – využívá mechanickou terapii včetně UZ

2. Elektromagnetická terapie – využívá magnet. pole a elektrického proudu na svaly a nervy

3. Fototerapie – využívá se biostimulační efekt fotonů světelného záření

4. Termoterapie – využívá se vliv tepelné energie na autonomní nervový systém

Indikovat může přímo praktický lékař přes FT žádanku, kde musí přesně napsat typ fyzikální terapie, přesnou dobu (délka aplikace, počet sezení) a anatomickou oblast její aplikace. Druhou možností je poslat pacienta k RHB lékaři přes standardní K žádanku, přesnou formu fyzikální terapie pak plánuje rehabilitační lékař.

  • V případě FT žádanky nesete samozřejmě za zvolenou metodu, případné kontraindikace a nežádoucí účinky zodpovědnost vy.

 

Účinky: Fyzikální terapie mívá komplexní účinky, přičemž dominující efekt závisí na konkrétní formě léčby – analgetický efekt (UZ, elektroterapie, termoterapie), antiedematózní efekt (lymfodrenáže, vakuokomprese) a myorelaxační efekt (UZ elektroterapie).

 

1. Mechanoterapie – příklady:

Vakuokompresivní terapie

Vakuově-kompresní terapie je založena na automatickém střídání podtlaku a přetlaku. Je vhodná při poúrazových stavech i jako prevence. Zvyšuje metabolismus v končetinách, posiluje žilní systém a snižuje otoky.

Indikace: preventivně, při léčbě diabetických obtíží, před nebo po chirurgických výkonech, při léčbě následků nadměrného sportovního nebo pracovního zatížení končetin

 

Přístrojová lymfodrenáž

Přístrojová lymfodrenáž masíruje, působí na mízní cévy a uzliny pomocí tlakových vln. Doporučujeme v kombinaci s manuálním uvolněním lymfatických uzlin pro vyšší efektivitu procedury. Přístroj zlepšuje funkci žil a lymfy, používá se při poúrazových stavech, po velké svalové námaze.

Indikace: při léčbě otoků, obnovuje lymfatický a žilní systém otoků

 

Pulzní rázová vlna

Během terapie rázovou vlnou dochází k interakci mezi intenzivními zvukovými vlnami a tělesnými tkáněmi. Regeneruje, zmenšuje úponové bolesti a snižuje napětí svalové tkáně.

Indikace: bolest kloubů, tenisový loket, bolest šlach (např. Achillovy šlachy), kalcifikace (ukládání vápníku v tkáních), svalové bolesti

 

Ultrazvuk

Léčení ultrazvukem patří mezi nejvyhledávanější metody fyzikální terapie. Využívá mechanické vlnění, kterým lze ovlivňovat vrstvy tkáně do různé hloubky v závislosti na frekvenci vlnění. Má analgetický, svalově relaxační aspasmolytický účinek.

Indikace : zlepšení regenerace, hojení tkáně

 

2. Elektromagnetická terapie – příklady:

Magnetoterapie

Magnetoterapie patří k nejúčinnějším bezkontaktním fyzikálním léčebným metodám současnosti. Působení pulzního magnetického pole urychluje obnovu buněk, regeneruje svalové tkáně, pomáhá od bolesti kloubů a svalstva. Má protizánětlivý, antirevmatický a antiedematózní účinek.

Indikace: léčba poúrazových stavů, zánětů, otoků, revmatických onemocnění, vhodné při migrénách i při bolestech kloubů

 

Elektrostimulace

- EMS (Electrical Muscle Stimulation) neboli elektrogymnastika má za cíl aktivovat oslabené svaly pomocí elektrických impulsů vysílaných přímo do postiženého místa. EMS je vhodná po úrazech pohybového aparátu či při svalovém oslabení. Pravidelnou aplikací EMS je možné docílit vyšší fyzické zdatnosti a zlepšení kondice.

- TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) vysílá elektrické impulsy do nervové soustavy, odkud dostává sval podnět k pohybu. TENS proudy stimulují nervové tkáně a ty uvolňují hormony endorfiny, které zmírňují bolest a uvolňují zatuhnutí svalstva. TENS elektrické proudy jsou vhodné při akutních bolestech kloubů, páteře, hlavy a šlach. Mají analgetický účinek při vertebrogenních onemocnění, při poúrazových bolestech, vhodné i pro chronické stavy.

Indikace: akutní bolesti kloubů, páteře, šlach a hlavy

 

Mikroproudy

Terapie, která prostřednictvím proudů o velmi nízké intenzitě urychluje regeneraci při poúrazových a pooperačních stavech, snižuje bolest a optimalizuje pH tkání.

Indikace: poúrazové stavy, bolestivé stavy

 

3. Fototerapie – příklady:

Laser

Laser má analgetické, protizánětlivé a biostimulační účinky. Zlepšuje hojení jizev, podporuje produkci kolagenu v tkáních a urychluje buněčnou regeneraci.

Indikace: dermatologická onemocnění, záněty šlach a svalů, léčba poškozené tkáně

 

4. Termoterapie – příklady:

Využívá efektu tepla a chladu na změny prokrvení, objevuje se i myorelaxační a analgetický efekt. Příkladem jsou teplé koupele a zábaly, lokální obklady, nahřívání solux lampou a kryoterapie.

 

Kontraindikace fyzikální terapie

Ve většině případů lze fyzikální terapii aplikovat, ndoporučuje se nicméně u akutních horečnatých stavů, při kachexii, v graviditě a u aktivních nádorových onemocnění. V místě aplikace fyzikální terapie nesmí být čerstvé poškození kůže a jizvy (výjimkou je fototerapie). Elektromagnetická terapie je kontraindikována u pacientů s KS, ICD a endokochleárním implantátem v těle. Fyzikální terapie je samozřejmě kontraindikovaná při nesouhlasu pacienta s jejím absolvováním.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů