Tibia (též tibie, kost holenní) je dlouhá kost, která tvoří spolu s kostí lýtkovou (fibula) kostěný základ bérce. Tibia se v bérci vyskytuje mediálně, fibula laterálně.

 

Stavba tibie

Tibia je poměrně mohutná kost. Proximální hlava je tvořena dvěma kondyly, mezi nimiž najdeme charakteristickou vyvýšeninu (eminentia imtercondylaris) se dvěma hrbolky. Kondyly tvoří kloubní plochy kolenního kloubu a jsou v blízkém kontaktu s kostí stehenní (femur). Pod kondyly najdeme drsnou plochu označovanou jako tuberositas tibiae a na ní se upíná šlacha čtyřhlavého svalu stehenního (musculus quadriceps femoris). Ve střední části se tibia zužuje a následně opět zmohutní ve své distální části, kde je přítomen kostěný výrůstek tvořící vnitřní kotník (maleollus medialis). Za vnitřním kotníkem je žlábek sulcus maleolli medialis, o jeho významu si povíme níže. Distální část tibie je skloubena s kostí hlezenní (talus - viz kosti nohy).

Na obou jejích koncích se k tibii přibližuje fibula a obě kosti jsou v těchto místech spolu bočně skloubeny.

Schéma - pravá tibia zepředu

 

Význam tibie

Tibia je pro nás vcelku pochopitelně zásadní kost, bez ní by se člověk nemohl na danou dolní končetinu postavit. Kromě toho se na ni upíná výše zmíněný sval quadriceps femoris, který umožňuje pokrčit dolní končetinu v kyčli a natáhnout ji v kolenním kloubu. A pak se na ni upínají i další svaly ovládající pohyby v hlezna a nohy.

 

Proč je to důležité?

  • Zlomeniny tibie patří mezi poměrně časté. Kost je sice relativně mohutná, ale nese váhu lidského těla a přenášejí se na ni často zevní síly při autonehodách a při pádech z větších výšek.

  • V prostoru za vnitřním kotníkem (výše zmíněný sulcus maleolli medialis) probíhá několik šlach a pak arteria tibialis posterior a nervus tibialis. Zmíněná arteria tibialis posterior je jednou z hlavních dvou tepen, které zásobují nohu* a za vnitřním kotníkem hmatáme její pulzace při hodnocení prokrvení dolní končetiny.

 

* Nohou je myšlena část dolní končetiny pod hleznem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů