Tříselný kanál (canalis inguinalis) je párový anatomický prostor, který za mých časů nebyl mezi mediky příliš oblíbený. Zdá se totiž trochu obtížnější na pochopení, protože ho ohraničuje větší množství anatomických struktur. Ono to ale naštěstí zase tak hrozné není.

 

Základní popis tříselného kanálu

Tříselný kanál je v podstatě krátký „tunel“ v břišní stěně v tříselné oblasti. Má svůj vnitřní otvor, pak vlastní kanál probíhající šikmo mediálním směrem a zevní vyústění. Ohraničení vlastního kanálu je víceméně toto:

Pohled na tříselný kanál u muže na levé straně (© S. Bas Blankevoort, LUMC and O. Paul Gobée, LUMC, license: CC BY-NC-SA, upravil: dr. Jiří Štefánek)

 

Tříselný kanál u muže na příčném řezu (© Jeffrey Cheng, license: CC BY-NC-SA, upravil: dr. Jiří Štefánek)

 

Význam tříselného kanálu

U ženy není z fyziologického hlediska tento kanál až tak zásadní, prochází jím pouze některé děložní vazy. Velice důležitý je nicméně pro muže, protože tímto kanálem sestupují varlata a u zdravého dospělého muže jím prochází funiculus spermaticus (semenný provazec) obsahující ductus deferens (chámovod). U obou pohlaví zevním otvorem kanálu prochází nervus ilioinguinalis.

 

Proč je to důležité?

  • Tříselným kanálem prochází tzv. nepřímé tříselné břišní kýly. U muže se tato kýla může dostat až do šourku, u žen směřuje do oblasti zevního genitálu. V této oblasti mohou vzniknout i přímé tříselné břišní kýly, ty však tříselným kanálem neprocházejí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů